Przejdź do treści strony

11. MFF Nowe Horyzonty – inne ujęcie

29.07.2011 r.

Przyzwyczailiśmy się, że MFF Nowe Horyzonty to kino, kino i jeszcze raz kino. I słusznie, bo o to głównie w tej imprezie chodzi. Nie można zapomnieć jednak, że przy okazji święta filmu, także do księgarń trafiają bardzo ciekawe pozycje z pogranicza literatury i filmu właśnie.

11. MFF Nowe Horyzonty – inne ujęcie

Głównym „winowajcą” takiego stanu rzeczy jest Korporacja Ha!art, która wspólnymi siłami z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym Nowe Horyzonty wydała serię poświęconą wyświetlanym w tym roku we Wrocławiu filmom. 

Nie jest to rzecz jasna pierwszy rok, kiedy dwie organizacje: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty (organizator MFF NH) oraz Korporacja Ha!art (m.in. wydawca czasopisma „Ha!art” i wielu serii wydawniczych) zwarły szyki i wspólnymi siłami wypuściły na rynek książki, które w sposób szczegółowy i interesujący omawiały dorobek artystów, których filmy prezentowano podczas wrocławskiego festiwalu. W ubiegłym roku otrzymaliśmy „Pasję. Filmy Jean-Luca Godarda” czy „Nowe kino Turcji”, a jeszcze wcześniej książki poświęcone kinu kanadyjskiemu czy węgierskiemu. W tym roku wysyp publikacji jest jednak wyjątkowo obfity.

- Książki na Nowych Horyzontach to znakomita inicjatywa. One nie są powtórzeniem tego, co już się ukazało. To są książki o zjawiskach, nurtach i artystach, którzy nie doczekali się u nas publikacji albo byli w ogóle nieznani – zaznacza Jerzy Armata, krytyk filmowy  - One zapełniają białe plamy naszej filmowej świadomości.

W tym roku owe białe plamy zastąpiły pozycje niezwykle ciekawe. Z dniem 21 lipca, czyli równo ze startem Nowych Horyzontów, otrzymaliśmy możliwość sięgnięcia m.in. po zbiór tekstów poświęconych bezapelacyjnie największej gwieździe 11. edycji MFF Nowe Horyzonty Terry’emu Gilliamowi, zatytułowany  Wunderkamera. Kino Terry'ego Gilliama”, przełożoną na język polski pracę „Midnight Movies: Seans o północy” autorstwa amerykańskich krytyków J. Hoberman i J. Rosenbaum mówiącą o tzw.” kinie kultowym”. Niezwykle ciekawie zapowiadają się też pierwsza w Polsce monografia kina norweskiego pt. „Kino Norwegii”, „Za różową kurtyną. Historia japońskiego kina erotycznego” (tytuł mówi chyba wszystko) oraz Z Armatą na Wilka. Animowany blues Mariusza Wilczyńskiego” – esej o twórczości tegoż artysty, który swoje filmy pokazywał chociażby w nowojorskim Museum of Modern Arts, a podczas NH doczeka się prezentacji chyba całego swego dorobku artystycznego.

Dodatkowo podczas Festiwalu kupić będzie można też książkę „Kino ze znakiem jakości. 15-lecie Konkursu o nagrodę im. Krzysztofa Mętraka” (wydawnictwo Anagram), na którą składa się zbiór tekstów laureatów z 15 edycji konkursu, wzbogacony o teksty krytyczne patrona konkursu (uroczystość wręczenia nagród młodym krytykom w tym roku miała miejsce 25 lipca podczas trwania 11. MFF Nowe Horyzonty).

Więcej informacji na temat publikacji książkowych związanych z 11. Międzynarodowym Festiwalem Filmowym Nowe Horyzonty znaleźć można na stronach Korporacji Ha!art (www.ha.art.pl) bądź na stronie festiwalu (www.nowehoryzonty.pl). 

organizator: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
adres: Ludwika Zamenhofa 1, 00-153 Warszawa, woj. mazowieckie

zdjęcie: okładka książki "Wunderkamera. Kino Terry'ego Gilliama"

autor: Waldemar Mazur

« Powrót do listy