Przejdź do treści strony

Artystyczny „Celestyn”

29.11.2011 r.

W pierwszej kolejności zawiązano Stowarzyszenie Świętego Celestyna w Mikoszowie, które jak mówią założyciele „powstało z chęci niesienia pomocy dzieciom niepełnosprawnym”. Był to pierwszy krok ku temu, by niemal piętnaście lat później, na przełomie roku 2005 i 2006, powołano do życia Zakład Aktywności Zawodowej „Celestyn”. Obecnie ZAZ zatrudnia 30 osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, a produkowane tam wyroby, po otrzymaniu certyfikatów Krajowej Komisji Artystycznej i Etnograficznej, uznawane są za rękodzieła artystyczne.

Artystyczny „Celestyn”

ZAZ „Celestyn” nie jest jedyną jednostką, znajdującą się pod skrzydłami Stowarzyszenia Świętego Celestyna. Stowarzyszenie prowadzi także Centrum Rehabilitacji i Neuropsychiatrii „Celestyn” NZOZ, przedszkole z elementami integracji, szkołę podstawową, gimnazjum, szkołę przysposabiająca do pracy, warsztaty terapii zajęciowej, ośrodek wolontariatu, grupę rehabilitacyjno-wychowawczą oraz Ośrodek Hipoterapii. W planach jest także budowa domków mieszkalnych dla podopiecznych Ośrodka. W ten sposób ma powstać całe miasteczko z pełną infrastrukturą, które nazwane zostanie „Miasteczkiem Nadziei”. Tym samym Stowarzyszenie jest pierwszym ośrodkiem w Polsce rozwiązującym organizacyjnie wszechstronną pomoc dla osób niepełnosprawnych w zakresie medycyny, rehabilitacji, edukacji, pomocy charytatywnej i opiekuńczej.

ZAZ „Celestyn” sprawia wrażenie świetnie funkcjonującego przedsiębiorstwa, stąd w rozmowie z Łukaszem Sikorą, Kierownikiem ds. Produkcji i Sprzedaży w ZAZie, zapytałem, czy możliwe jest, aby dzięki sprzedaży swoich produktów stali się niezależni finansowo: - Nie przewidujemy takiej możliwości, co więcej, jest to nie możliwe, aby ZAZ stał się niezależny finansowo, gdyż wtedy musielibyśmy utracić status Zakładu Aktywności Zawodowej. Celem ZAZów, w tym i naszym, nie jest typowa działalność gospodarcza, jest to wręcz wartość dodana. Naszym podstawowym celem jest wypuszczanie osób na otwarty rynek pracy. Pełnimy rolę inkubatora, który pozwala łagodniej wdrożyć się osobom niepełnosprawnym na rynku pracy.

Siedzibą Zakładu Aktywności Zawodowej „Celestyn” jest ponad stuletnia stodoła, którą nakładem pracy i środków finansowych, udało się przeobrazić w ponad sześciuset metrowy obiekt, zawierający dwie duże pracownie produkcyjne, salę rehabilitacyjną, biuro i zaplecze. Prace remontowe trwały niemal cały 2005 rok, jednak efekt końcowy robi wrażenie na wszystkich odwiedzających. Korytarze, podjazdy, toalety, każdy metr kwadratowy zagospodarowanej przestrzeni jest przyjazny osobom niepełnosprawnym, stwarzając doskonałe warunki do pracy.

Od roku 2006 ZAZ „Celestyn” konsekwentnie zdobywa rynek poprzez sprzedaż produkowanych w nim wyrobów. Powstają one w dwóch pracowniach: ceramicznej oraz kompozycji. W tej drugiej, pod kierownictwem artysty plastyka osoby niepełnosprawne wytwarzają m.in. gadżety reklamowe, które na tle konkurencji wyróżnia niezwykła dbałość wykończenia, jaką zapewnia ręczne wykonanie każdego produktu. Nie inaczej jest w przypadku prac ceramicznych, z których większość, wykonywana jest według własnego pomysłu pracowników, co nadaje im unikatowy charakter. Poza tradycyjnymi wyrobami ceramicznymi, jak wazy,  kubki czy donice, w ofercie znaleźć można skarbonki, okolicznościowe patery, anioły a nawet zegary. Wszystkie wytwarzane produkty, możliwe są do kupienia z pośrednictwem sklepu internetowego, ale nie tylko.

- Do nabywców najczęściej docieramy własnymi siłami, poprzez kontakty osobiste, mailowe bądź telefoniczne – mówi Łukasz Sikora. - Naszymi odbiorcami w głównej mierze są firmy i instytucje, które zatrudniają więcej niż 25 osób. Zamawiając od nas produkty mogą je mieć praktycznie za darmo

Sytuacja, o której wspomniał Łukasz Sikora z ZAZ „Celestyn” wiąże się to z faktem, iż każdy przedsiębiorca zatrudniający co najmniej 25 osób, jest zobligowany do comiesięcznych wpłat na PFRON. Taki przedsiębiorca zaopatrując się w produkty wytwarzane przez którykolwiek z Zakładów Aktywności Zawodowej, może skorzystać z ulgi w postaci zmniejszenia tej wpłaty o 80%. Wszystkie osoby zainteresowane produktami wytwarzanymi przez ZAZ „Celestyn” zapraszamy do odwiedzenia strony zaz.celestyn.pl, gdzie pod zakładką „Galeria” można obejrzeć wszystkie towary znajdujące się aktualnie w ofercie.

Autor: Waldemar Mazur

« Powrót do listy