Przejdź do treści strony

Bajkowy żłobek

03.10.2012 r.

Wrocławscy rodzice bardzo często muszą odpowiadać sobie na pytanie: Jak mając małe dzieci pracować zawodowo a jednocześnie zapewnić swoim pociechom dobrą opiekę? W szczególności dotyczy to tych najmłodszych. Żłobków w stolicy Dolnego Śląska jest zbyt mało, ale jeszcze w tym roku na wrocławskim Brochowie powstanie Bajkowy Żłobek, w którym opiekę znajdzie 30 dzieci, do 3 roku życia.

Bajkowy żłobek

Żłobek, przy ulicy Pionierów 6, powstaje dzięki staraniom Agaty Pacholskiej, twórczyni  i prezes utworzonej w 2010 roku Fundacji „Bajkowy Świat”.  Jest ona  szkolnym pedagogiem oraz nauczycielką ze specjalizacją edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej. Pracowała w szkołach podstawowych i gimnazjach, we Wrocławiu oraz Lutynii. Potrafi postępować z dziećmi, wie że potrzebują nie tylko uwagi i dobrego przekazywania wiedzy, ale też indywidualnego  podejścia i konsekwencji w postępowaniu. Dzięki temu dzieci, które z  edukacją miewały problemy, chętnie zaczynają się uczyć.

Agata Pacholska jest też matką dwuletniego synka (ma jeszcze dwoje starszych dzieci), zna więc doskonale problemy rodziców, którzy próbują na co dzień połączyć obowiązki zawodowe z rodzinnymi.  Mieszka na Brochowie, dynamicznie rozrastającym się wrocławskim osiedlu, na którym mieszka też wiele rodzin z małymi dziećmi. Obecnie ma się na nie wprowadzić jeszcze kilkaset podobnych  rodzin. Na Brochowie powstaje też  kolejne przedszkole, ale pozostaje problem: Co mają zrobić pracujący zawodowo rodzice z młodszymi dziećmi? Fundacja „Bajkowy Świat” powstała właśnie po to, by można było w jej ramach  Fundacji zapewnić  pomoc wychowawczą, edukacyjną i społeczną dzieciom w wieku rozwojowym i ich rodzinom. Do tej pory jej twórczyni oraz współpracujący z nią wolontariusze koncentrowali się głównie na budowie rozpoznawalności Fundacji w środowisku innych organizacji pozarządowych oraz wśród pozostałych instytucji zajmujących się tematyką prorodzinną. Pomagali też, zbierając pomoc finansową i rzeczową dla indywidualnych, potrzebujących pomocy dzieci. Jednak od kilku miesięcy Agata Pacholska zaczęła intensywnie działać w kierunku utworzenia żłobka.

-Szukałam, gdzie i skąd można pozyskać na ten cel pieniądze. Przeczytałam w Internecie o programie „Maluch” (resortowym programie  wdrażanym  przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, w ramach którego gminy mogą ubiegać się o dofinansowanie na uruchomienie na swoim terenie żłobków). O dotacje może wystąpić gmina, więc poszłam do Urzędu Miasta. Wiedziałam tylko, że mam się udać do Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych– śmieje się Agata Pacholska.

To było w kwietniu tego roku. Droga do założenia Bajkowego Żłobka nie była prosta. Początkowo okazało się że Wrocław nie zamierzał przystępować do programu. Dodatkowym utrudnieniem był fakt, ze lokal w którym Fundacja zamierzała otworzyć żłobek nie jest lokalem gminnym.  Po dwóch miesiącach pani Agata dostała jednak telefon z Urzędu Miasta.

- Urzędnicy ponownie przyjrzeli się sytuacji we Wrocławiu, w szczególności patrząc na ilość dzieci, które nie zostały przyjęte do żłobków . Wtedy okazało się, że Wrocław przystąpi jednak do programu „Maluch”- mówi prezes Fundacji i dodaje:

- Był jeden problem. Miałam bardzo mało czasu, jeden dzień, żeby dostarczyć  potrzebne dokumenty  wraz z kosztorysem. Zdążyłam - pomogli mi życzliwi ludzie, m.in. architekt, pani Małgorzata Kulczak, która dostarczyła mi szczegółowy kosztorys. Wsparła mnie też pani z Urzędu Miasta, zapoznając ze szczegółami programu „Maluch”.  Wsparła mnie też pani Jadwiga Mizińska z urzędu miasta, zapoznając ze szczegółami programu „Maluch”. Wszystko zostało zatwierdzone i na początku sierpnia dowiedziałam się, że Ministerstwo przyznało gminie Wrocław dotację na stworzenie żłobka przy ul. Pionierów 6.  

Ta dotacja – 54 tysiące musi zostać wydana i rozliczona do końca roku. Dodatkowo Fundacja musi wyłożyć 32 tysiące złotych, dlatego potrzebna jest tez pomoc sponsorów.  Żłobek będzie nie tylko przystosowany do przebywania w nim dzieci z niepełnosprawnościami, ale również znajdą  się w nim udogodnienia dla niepełnosprawnych rodziców.  Dlatego Zarząd Inwestycji Miejskich, na prośbę Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych dodatkowo  włączył się w nadzór nad powstaniem żłobka. 

Bajkowy Żłobek powstanie do końca tego roku. Docelowo znajdzie w nim  opiekę 30 dzieci, w przedziale wiekowym od 20 tygodnia do 3 roku życia.  Znajdzie w nim zatrudnienie 4 wykwalifikowanych opiekunów, którzy będą zajmować się dziećmi do 10 godzin dziennie.

Więcej informacji na temat powstającego żłobka, innych działań Fundacji „Bajkowy Świat” oraz możliwości wsparcia tych działań znajdziecie Państwo na stronie:  http://fundacja-bajkowy-swiat.naderion.eu/.

« Powrót do listy