Przejdź do treści strony

Charytatywna Noc Muzeów

31.10.2012 r.

Karnawałowy Bal Charytatywny Organizacji Pozarządowych jest stosunkowo młodą ideą we wrocławskim III sektorze. Jego pomysłodawcą i jednym z głównych organizatorów jest Fundacja Bliżej Rodziny. Po raz pierwszy Bal został zorganizowany w 2011 roku w Muzeum Narodowym, w roku bieżącym gospodarzem imprezy było Muzeum Architektury.

Charytatywna Noc Muzeów

- Chcieliśmy zorganizować imprezę, która zintegruje środowisko wrocławskich (i nie tylko wrocławskich) organizacji pozarządowych. Swoje bale mają przecież lekarze, sportowcy, jest też np.  bal charytatywny państwa Dutkiewiczów. Oczywiście, nie chcieliśmy rywalizować z tymi imprezami, ale pomyśleliśmy, że również III sektor może mieć swoją.  Taki bal jest znakomitą okazją, żeby nie tylko połączyć zabawę z działalnością charytatywną, ale też zintegrować środowisko. Nie wolno też zapominać, że całkowity dochód z imprezy przeznaczony jest na statutową działalność  organizacji współorganizujących bal – mówi Magdalena Baszak z Fundacji Bliżej Rodziny.

Od pomysłu, który narodził się w Fundacji pod koniec 2010 roku, do jego realizacji minęło tak naprawdę tylko kilka miesięcy. Pierwszy Bal odbył się w czasie karnawału w 2011 roku. Jak mówią sami pomysłodawcy, ideą udało się na początku zarazić kilka zaprzyjaźnionych organizacji pozarządowych. Udało się też znaleźć miejsce, w którym mogłaby odbyć się taka impreza – a zaproszeni mieli być nie tylko przedstawiciele III sektora, ale też biznesmeni, darczyńcy i sponsorzy organizacji oraz przedstawiciele władz lokalnych. Dodatkowo zarówno dyrekcję Muzeum Narodowego, jak i Architektury bez żadnych problemów udało się przekonać do tego pomysłu i użyczenia swoich pomieszczeń.

 -        Na każdym balu ma miejsce aukcja charytatywna, która jest jego bardzo ważną częścią. Zasada jest prosta – organizacja, która chce wziąć udział w licytacji wystawia dzieło, które udało jej się pozyskać. Jest ono licytowane na rzecz konkretnego podopiecznego organizacji. W ubiegłym roku, udało się nam zebrać dodatkowe środki na leczenie i rehabilitację  dwóch naszych podopiecznych - mówi Magda Baszak i dodaje

       - Na pierwszej licytacji pojawiły się przedmioty przekazane organizacjom przez artystów – były więc m.in. obrazy, artystyczne fotografie czy witrażowa lampa. W tym roku również ‘królowała’ sztuka, ale pojawiła się też, podpisana przez całą drużynę, koszulka koszykarza WKS Śląsk - Maćka Zielińskiego.

Podczas tegorocznego karnawału już kilkanaście organizacji pozarządowych połączyło swoje siły przy II Balu Charytatywnym Organizacji Pozarządowych. Partnerem imprezy zostali Gmina Wrocław, Centrum Informacji i Rozwoju Społecznego oraz Wrocławskie Centrum Seniora. Wśród organizatorów po stronie przedstawicieli III sektora znalazły się (oprócz Fundacji Bliżej Rodziny) m.in.: Fundacja Sancta Familia, Fundacja Daj Szansę Wcześniakowi, Dolnośląskie Stowarzyszenie Kuratorów Sądowych Frontis, Stowarzyszenie Przyjaciół Duszpasterstwa Akademickiego Wawrzyny, Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana, Stowarzyszenie FotoelArte.

Imprezie towarzyszyły też lokalne media, a dodatkowo, jak zwykle niezawodna, poczta pantoflowa sprawiła, że o balu organizacji pozarządowych robi się coraz głośniej. W przyszłym roku krótki okres karnawałowy sprawi, że kolejny III Bal odbędzie się prawdopodobnie na przełomie stycznia i lutego.

- Chcielibyśmy do udziału w jego organizacji zachęcić wszystkie wrocławskie organizacje pozarządowe. Naprawdę warto, bo to wspaniała idea, a z drugiej strony też szansa, by się pokazać i wypromować. Jeszcze nie wiemy, gdzie bal się obędzie , ale myślimy, że będzie to też któreś wrocławskie muzeum. Nawet nazywamy nasz bal „nocą muzeów” - śmieje się Maga Baszak.

Fundacja Bliżej Rodziny – działają od maja 2010. Oferują  pomoc psychologiczną, pedagogiczną i terapeutyczną małżeństwom, rodzinom, osobom indywidualnym, dzieciom oraz młodzieży. W 2011 roku prowadzili projekt dofinansowany przez gminę Wrocław – „Prowadzenie poradnictwa rodzinnego w różnych rejonach Wrocławia”. Wtedy można było bezpłatnie skorzystać z konsultacji specjalistów: psychologa, pedagoga oraz terapeuty NEST (terapia dla osób dorosłych po traumatycznych przeżyciach).

   

« Powrót do listy