Przejdź do treści strony

Czas na... Spółdzielnie Socjalne!

15.02.2012 r.

Spółdzielnie socjalne w regionie wrocławskim są coraz popularniejszą formą prowadzenia działalności, która łączy w sobie cele gospodarcze i społeczne. Umożliwiają osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym, czyli np. długotrwale bezrobotnym, niepełnosprawnym powrócić do aktywności na rynku pracy oraz do uregulowanego życia społecznego.

Czas na... Spółdzielnie Socjalne!

Na terenie byłego województwa wrocławskiego istnieje ok. 10 spółdzielni socjalnych. Zakres prac, jaki prowadzą jest różnorodny. Zajmują się m.in. gastronomią, usługami ogrodniczymi, sprzedażą unikatowych, a nawet kolekcjonerskich przedmiotów, czy usługami informatycznymi.

Koncepcji na działalność spółdzielni socjalnej może być bardzo wiele, wszystko zależy natomiast od tego, jaki pomysł będzie miał możliwość zaistnienia na dzisiejszym rynku towarów i usług. Dlatego myśląc o założeniu tego rodzaju przedsiębiorstwa społecznego warto – tak, jak w przypadku zakładania „tradycyjnego” przedsiębiorstwa – zastanowić się nad niszą rynkową, którą produkt lub usługa spółdzielni może wypełnić.

Przykładem dobrze prosperującej spółdzielni, której pomysł na działalność okazał się „strzałem w 10” jest niewątpliwie Spółdzielnia Socjalna „Szklany Świat” Bombki z Krośnic koło Milicza. Jak sama nazwa wskazuje zajmuje się ona wytwarzaniem  różnego rodzaju ozdób choinkowych, tj. bombek, szpicy, lampionów. Oprócz działalności wytwórczej, spółdzielnia prowadzi także działalność edukacyjną polegającą na przyjmowaniu grup wycieczkowych, które są obserwatorami procesu powstawania ozdób.

Historia „Szklanego Świata” Bombki rozpoczęła się w 2009 roku. Pracownicy zlikwidowanej rok wcześniej firmy produkującej bombki w Miliczu postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i nie dopuścić do tego, aby ich nietypowy zawód wymarł. Pomocną dłoń - w postaci pomysłu na spółdzielczą formę działalność - podał im Starosta, a  dotacja, którą otrzymali z Powiatowego Urzędu Pracy w Miliczu, umożliwiła obrócić pomysł w czyn.

Przedsiębiorstwo działa już trzy lata, mimo, że początkowo pragnieniem było utrzymanie się na rynku choćby jeden rok. Wyroby Spółdzielni znane są w całej Polsce, ale nie tylko – „wędrują” także do Włoch oraz Holandii. Pracownicy „Szklanego Świata” Bombki udostępnili również swoje miejsce pracy zwiedzającym, aby mogli sami zobaczyć, jak powstają jakże piękne, ręcznie malowane ozdoby. Wszystkie wyroby oferowane przez spółdzielnię wykonywane są tradycyjną metodą ręcznej produkcji. Sześć kobiet i jeden mężczyzna to niezmienny - od samego początku istnienia - skład „Szklanego Świata” Bombki. Ten zgrany zespół współpracuje ze sobą od wielu lat tworząc najwyższej jakości ozdoby o oryginalnych wzorach i kształtach.

Spółdzielnia Socjalna „Szklany Świat” Bombki otrzymała w ogólnopolskim konkursie tytuł Przedsiębiorstwa Społecznego Roku 2010 oraz nagrodę w wysokości 50 tyś złotych. Realizatorem konkursu była Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, a odbywał się on w ramach projektu pt.”Zintegrowany System Wsparcia Ekonomii Społecznej”.

Jury konkursu doceniło fakt, że spółdzielnia została założona przez byłych pracowników zlikwidowanej w 2008 roku fabryki bombek w Miliczu oraz, że znaleźli oni pomysł na swój dalszy rozwój. Członkowie „Szklanego Świata” Bombki mogą być dumni, że w odpowiednim momencie swojego życia wzięli sprawy w swoje ręce i założyli przedsiębiorstwo społeczne. Dzięki temu mogą być dzisiaj wzorem dla innych osób, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Są też dowodem na to, że warto jest być wytrwałym w dążeniu do celu.

Film o Spółdzielni Socjalnej "Szklany Świat" Bombki można zobaczyć tutaj
Dodatkowe informacje znajdą Państwo w Informatorze o usługach podmiotów ES

Więcej na temat spółdzielni socjalnych i ich unikalnych produktów na www.przedsiebiorczoscspoleczna.pl

« Powrót do listy