Przejdź do treści strony

Dokument w młodym wydaniu

01.07.2011 r.

Trwa już nabór filmów konkursowych na IV Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” w Świdnicy, który odbędzie się w dniach 14 - 16 października. W festiwalowym konkursie swoich sił spróbować może niemal każdy młody filmowiec – bez znaczenia jest czy za kamerą stawiamy pierwsze kroki, czy może już jesteśmy uznanym profesjonalistą - trzeba jedynie spełnić dwa kryteria: mieć nie więcej niż 30 lat oraz nakręcić dokument nie dłuższy niż 30 minut. Na zwycięzcę czeka nagroda w wysokości 5 tys. złotych.

Dokument w młodym wydaniu

Świdnicki Festiwal nie jest imprezą nową, w tym roku odbędzie się jego czwarta edycja, nie mniej, do tej pory nie było o nim nazbyt głośno poza granicami miasta. Powodów było kilka, ale chyba jednym z głównych był regulamin, który pozwalał startować w konkursie jedynie 25-latkom i osobom młodszym. W rezultacie większość świeżo upieczonych absolwentów szkół filmowych nie mogła w nim wystartować, a szczęścia i uznania zmuszona była szukać na innych imprezach. W tym roku organizatorzy postanowili to zmienić podwyższając limit wieku uczestników do 30 lat. Dziwić to nie powinno, w końcu za filmowców „młodych” w Polsce uchodzą nawet 30-latkowie i starsi, a zabieg ten powinien podnieść frekwencję nadsyłanych filmów, ale i ich poziom.

Wspomniana zmiana to zaledwie jedna z wielu, jakie zaszły w stosunku do poprzednich edycji Festiwalu. Głównymi winowajcami takiego stanu rzeczy są wrocławskie organizacje Fundacja Visionica oraz Stowarzyszenie na Rzecz Rozkwitu Kreatywności „Spring’04”, które postanowiły odświeżyć formułę świdnickiej imprezy. Jak doszło do połączenia sił? - Jak często bywa w takich sytuacjach, zadecydował przypadek – tłumaczy Lech Moliński, prezes Fundacji „Visionica oraz dyrektor programowy Festiwalu „Okiem młodych”.

- Spotkaliśmy się na okoliczność innego projektu, a że Marysia Zięba ze Stowarzyszenia "Spring'04" poszukiwała partnerów do organizacji od strony merytorycznej "Okiem Młodych", zdecydowaliśmy się podjąć współpracę przy przygotowaniu Festiwalu Filmów Dokumentalnych. Ostatecznie "Spring'04" odpowiada za stronę organizacyjną i finansową, a Fundacja Visionica za program i promocję imprezy. Wkład w postaci obiektów festiwalowych gwarantują Świdnicki Ośrodek Kultury oraz Instytucja Kultury Województwa Dolnośląskiego „Odra-Film”.

Jak zwykle bywa w przypadku tego typu festiwali, program poza pokazami konkursowymi muszą okrasić inne projekcje, niekiedy wywołujące większe emocje wśród widowni niż stające w szranki filmy konkursowe. Podczas FFD „Okiem Młodych” tego typu pewniakiem najpewniej będzie blok filmów z festiwalu Planete Doc, największej dokumentalnej imprezy w Polsce.Sporym zainteresowanie powinny cieszyć się także warsztaty kina dokumentalnego. Prowadzić je będą profesjonaliści, których nazwiska - podobnie jak nazwisko uznanego polskiego dokumentalisty, którego retrospektywa twórczości będzie miała miejsce w Świdnicy - poznamy w połowie lipca.

Cele jakie stawiają przed sobą nowi organizatorzy?

- IV edycja Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Okiem Młodych" ma mieć w założeniu charakter nowego otwarcia – tłumaczy Lech Moliński. - Wprowadziliśmy trochę zmian i usprawnień, mamy nadzieję, że to pozwoli zwiększyć frekwencję na festiwalu wśród mieszkańców Świdnicy i okolic, ale również uświadomić reprezentantom branży filmowej, że w stosunkowo niewielkim mieście, choć z wielkimi tradycjami w dziedzinie wydarzeń kulturalnych, odbywa się popularyzująca kino dokumentalne impreza z prawdziwego zdarzenia.

Regulamin i formularz zgłoszeniowy dostępne są do pobrania na stronie festiwalu: www.okiemmlodych.pl.
Termin nadsyłania filmów: 31 sierpnia (decyduje data stempla pocztowego)
Adres wysyłki: Świdnicki Ośrodek Kultury, Rynek 43 58-100 Świdnica – z dopiskiem „Okiem Młodych”

autor: Waldemar Mazur

« Powrót do listy