Przejdź do treści strony

Ekonomia społeczna na obszarach wiejskich

01.08.2012 r.

Czasami pojawiają się opinie, że na obszarach wiejskich nie ma co robić, jest nudno i nie warto tam wyjeżdżać. Nic bardziej mylnego! W Polsce istnieje bardzo dużo atrakcyjnych regionów, w których mieszkańcy dzięki wspólnej pracy utworzyli wioskę tematyczną i ożywili tam gospodarkę.

W naszym kraju jest kilkadziesiąt wiosek tematycznych. Prowadzone są one zazwyczaj przez podmioty ekonomii społecznej, tj. fundacje, stowarzyszenia czy spółdzielnie socjalne.

Pomysły i chęci połączone z umiejętnościami mieszkańców mogą dać szanse na polepszenie funkcjonowania danego obszaru. Utworzenie wioski tematycznej pomaga niwelować lokalne bezrobocie, a niekiedy nawet pozwala na całkowitą jego redukcję. W budowanie takiej formy działalności angażują się wszyscy mieszkańcy, co daje im poczucie przynależności lokalnej i nowe sposoby na zarabianie pieniędzy. Oczywiście z budowaniem wioski tematycznej wiążą się również obawy – co się stanie jeśli się nie uda. Ważnym elementem od samego początku jest zatem dobry i unikalny pomysł na produkt czy usługę oraz rozeznanie czy będzie on konkurencyjny w stosunku do innych wiosek tematycznych.

Podniesienie atrakcyjności turystycznej danego obszaru w połączeniu z możliwością zarabiania pieniędzy i integracją ludzi – to główne zalety utworzenia wioski tematycznej.

W Polsce jest niewielka ilość wiosek tematycznych, aczkolwiek ich tematyka jest unikalna i jedyna w swoim rodzaju. Zajmują się przeróżnymi zagadnieniami.

Jednym z przykładów jest wioska tematyczna w Wylatowie. W tej miejscowości mieszkańcy uważają, że kręgi widoczne w zbożu utworzone zostały przez kosmitów. Pomysłem stała się więc sprzedaż produktów i usług związanych z kosmitami i UFO. Dziś Wylatowo znane jest nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Zjeżdżają się tu turyści z całego świata, aby podziwiać dziwne zjawiska powstające w zbożu.

W Gminie Sianów położona jest miejscowość, która stała się znana z tego, że można się w niej poczuć jak Hobbit z powieści J.R.R. Tolkiena. W Sierakowie Słowieńskim, w wiosce hobbitów można uczestniczyć w warsztatach rzemieślniczych, zobaczyć elfy, a mieszkańcy odgrywają rolę min. hobbitów.

Innymi ciekawymi wioskami są na pewno Wioska Labiryntów i źródeł w miejscowości Paproty, Wioska Bajek i Rowerów w miejscowości Podgórki, wioska tematyczna w Iwięcinie o dość szeroko rozumianej nazwie Wioska Końca Świata, a także Wioska Zdrowego Życia położona w miejscowości Dąbrowa. Wszystkie wyżej wymienione wioski położone są nieopodal Koszalina w województwie zachodniopomorskim.

Na tym jednak nie koniec. W naszym kraju w innych województwach również funkcjonują wioski tematyczne tj. Wioska Miodowa (Wielki Międromierz), Wioska Grzybowa (Krzywogoniec), Wioska Kwiatowa (Żalno), Wioska Chlebowa (Jania Góra) - wszystkie na terenie województwa kujawsko – pomorskiego.

Ciekawym przedsięwzięciem jest także utworzona w województwie świętokrzyskim Wioska Bałtów, która swoją ofertą przyciąga miłośników dinozaurów. Główną atrakcją jest park dinozaurów, odwiedzający mają także możliwość skorzystania z innych atrakcji tego miejsca m.in. spływu tratwą bądź kajakami.

W Polsce proces powstawania wiosek tematycznych się rozwija. Pomysły na ich powstanie pojawiają się najczęściej na obszarach w których inne metody aktywizacji mieszkańców oraz walki z bezrobociem zawiodły. Podobne przedsięwzięcia realizowane są również w innych krajach europejskich np. w  Austrii. Armschlag to wieś makowa, gdzie wykorzystano umiejętności mieszkańców w uprawie maku i jego przetwarzaniu. Sukces odniosła także miejscowość z Belgii, która to w swojej działalności mocno rozpowszechniła na wiele różnych sposobów produkty powstałe z chleba.

Tworzenie wiosek tematycznych nie jest uniwersalnym sposobem na aktywizację obszarów wiejskich, jednak podjęcie kroków związanych z ich tworzeniem daje poczucie integralności mieszkańców,  szerszego spojrzenia, a nawet spełnienia marzeń o miejscu gdzie człowiek realizuje samego siebie. Wioski tematyczne umożliwiają rozwój gospodarczy przy jednoczesnym promowaniu lokalnych perełek w postaci naturalnych zasobów.

Więcej na temat ekonomii i przedsiębiorczości społecznej znajdziesz na: www.przedsiebiorczoscspoleczna.pl

« Powrót do listy