Przejdź do treści strony

Ekonomia Społeczna w powiecie górowskim

18.02.2011 r.

„Perspektywy rozwoju ekonomii społecznej w powiecie górowskim”. Pod takim hasłem 15 lutego w Jemielnie (powiat górowski) odbyło się spotkanie informacyjne zorganizowane przez Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych (RCWIP) oraz Fundację Rozwoju Ekonomii Społecznej (FRES) we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Jemielnie.

Ekonomia Społeczna w powiecie górowskim

Gmina Jemielno, podobnie jak cały powiat górowski, boryka się z dużym bezrobociem. Tereny leśniczo-rolnicze, brak inwestycji i rozwiniętej infrastruktury sprawiają, że bardzo trudno znaleźć tu pracę, dlatego celem spotkania było przekazanie wiedzy z zakresu ekonomii społecznej i zainteresowanie uczestników przedsiębiorczością społeczną, która może generować nowe miejsca pracy i korzystnie wpłynąć na rozwój powiatu.

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony lokalnej społeczności. Uczestniczyli w nim zarówno mieszkańcy gminy, jak i przedstawiciele lokalnych władz m.in.: radni, wójt oraz reprezentantka Powiatowego Urzędu Pracy. Nie zabrakło także organizacji pozarządowych: prężnie działającego Stowarzyszenia „Osób Niepełnosprawnych i Starszych”, które od jedenastu lat rozprowadza żywność do najuboższych mieszkańców gminy oraz nowopowstałego Stowarzyszenia „Wspólna Wieś”, działającego na rzecz rozwoju Jemielna.

Po krótkim wprowadzeniu w temat projektu „Rozwój Ekonomii Społecznej” nastąpiła prezentacja Marty Borowiec-Salwy z RCWIP-u, która przybliżyła zagadnienia z zakresu działań  fundacji i stowarzyszeń oraz tematykę szkoleń - „Z Ekonomią Społeczną na TY”. Drugą część spotkania poprowadziła Anna Kacperska z FRES-u, zostało ono poświęcone zagadnieniu spółdzielni socjalnych. Na koniec rozwinęła się żywa dyskusja dotycząca sytuacji Jemielna i możliwości rozwoju lokalnych stowarzyszeń, zwłaszcza w zakresie realizacji zadań publicznych.

Spotkanie ukazało nowe pespektywy mieszkańcom powiatu górowskiego i choć nie brakuje trudności, to istnieje spora szansa na rozwój przedsiębiorczości społecznej na tym terenie.

 

 Autorka: Joanna Rogowska

« Powrót do listy