Przejdź do treści strony

Finał Kalejdoskopu Kultur

26.06.2012 r.

W sobotę (23 czerwca) odbył się finał Festiwalu Kalejdoskop Kultur, który w tym roku miał swoją piątą edycję. Ponownie Festiwal był elementem obchodzonego co roku Święta Wrocławia. W tym dniu można było obejrzeć koncert artystów, reprezentujących różne tradycyjne artystyczne oraz wziąć udział w warsztatach (edukacyjno – międzykulturowych oraz nauki gry na djembe).

Finał Kalejdoskopu Kultur

Na scenie letniej Teatru Lalek w Parku Staromiejskim mieliśmy okazji obejrzeć i posłuchać takich artystów, jak m.in.:

  • Jana Trebunia Tutka w niezwykłym projekcie „Góry w sercu”
  • MITLOS grający muzykę romską
  • MAQAM – tatarski zespół taneczno-muzyczny (Krym, Ukraina).

Wśród wykonawców, którzy opanowali w sobotnie popołudnie scenę znaleźli się również Di Grine Kuzine - muzyczni piraci z Niemiec oraz Racan, zespół pieśni i tańca, który do Wrocławia przywiózł słowackie tańce.

Kalejdoskop Kultur od samego początku był wydarzeniem, któremu przyświecała idea tolerancji oraz promowania wielokulturowości i różnorodności. Dlatego w tym roku Festiwal dodatkowo wziął udział w inicjatywie Stowarzyszenia „Nigdy Więcej”. Kalejdoskop Kultur został jedną ze Stref Różnorodności, symbolem przyjaznej atmosfery w czasie spektakularnego wydarzenia, którym niewątpliwie jest EURO 2012.

Czym są Strefy Różnorodności? Jest to element Programu Odpowiedzialności Społecznej UEFA EURO 2012 ‘RESPECT Diversity’, realizowanego wspólnie przez Stowarzyszenie ‘NIGDY WIĘCEJ’ i sieć Football Against Racism in Europe (FARE), oficjalnego partnera UEFA w dziedzinie przeciwdziałania dyskryminacji. Jego celem jest promowanie pozytywnego przesłania wielokulturowości i różnorodności, sprzeciw wobec rasizmu i dyskryminacji. Strefy Różnorodności to miejsca, które deklarują się jako otwarte i przyjazne ludziom bez względu na ich pochodzenie etniczne, narodowość, płeć, niepełnosprawność, itd. Widoczne oznaczenia Strefy Różnorodności mają podkreślać dobrą atmosferę wielokulturowego święta, jakim chcemy widzieć EURO 2012.

Wielokulturowość jest też znakiem rozpoznawczym dla Kalejdoskopu Kultur, który tym samym wpisuje się we wrocławską formułę Miasta Spotkań.

O Festiwalu więcej znajdziecie na stronie:

http://kalejdoskopkultur.pl/index.php

autorka: Dominika Dawidzik

« Powrót do listy