Przejdź do treści strony

Gala 'Dolnośląski Przedsiębiorca Społeczny 2010'

27.12.2010 r.

W tym roku po raz pierwszy odbyła się finałowa gala konkursu Dolnośląski Przedsiębiorca Społeczny Roku 2010 zorganizowanego przez Fundację Rozwoju Ekonomii Społecznej. Uroczystość miała miejsce w Międzynarodowym Centrum Konferencyjnym „Krzyżowa”. Konkurs miał na celu przede wszystkim propagowanie działań prospołecznych oraz zwiększenie świadomości na temat znaczenia przedsiębiorczości społecznej w regionie dolnośląskim. Zapraszamy do przeczytania relacji z tego wydarzenia.

Gala 'Dolnośląski Przedsiębiorca Społeczny 2010'

Dnia 16 grudnia 2010 w pięknym otoczeniu terenów Międzynarodowego Centrum Konferencyjnego „Krzyżowa” odbyła się Gala Finałowa Konkursu Dolnośląski Przedsiębiorca Społeczny Roku 2010. Konkurs, organizowany przez Fundację Rozwoju Ekonomii Społecznej, jest niejako kontynuacją konkursów – Filantrop Roku Regionu Wałbrzyskiego oraz Dolnośląski Wolontariusz Roku – których realizacji przez wiele lat podejmowało się Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. Poza RCWIP konkurs wspierali także Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych oraz Forum Aktywności Lokalnej. Patronat honorowy objął Marszałek Województwa Dolnośląskiego, a medialny Gazeta Wyborcza, Tygodnik 30 minut, telewizja internetowa Regionalna TV oraz portal dolnoslaskie.ngo.pl i dla studenta.pl.

Formuła konkursu pozawalała na składanie nominacji w czterech kategoriach: Dolnośląski Wolontariusz Roku 2010, Dolnośląski Przedsiębiorca Społeczny Roku 2010, Dolnośląski Filantrop Roku 2010 oraz Dolnośląski Samorząd lub Partnerstwo. Odzew, pomimo pierwszej edycji konkursu, był ogromny. Zgłoszeń było ponad 100, w których nominowane zostały aż 84 podmioty, w tym były to osoby prywatne (Wolontariusz/Filantrop), podmioty ekonomii społecznej (Przedsiębiorca Społeczny), prywatne przedsiębiorstwa (Filantrop) oraz jednostki samorządu i organizacje pozarządowe, działające samodzielnie lub współpracując (Samorząd/Partnerstwo).

Pomimo zimowej aury goście zjawili się licznie. W uroczysty nastrój wprowadził wszystkich Chór Światło Serca, któremu dyrygował Andrzej Gniewek. Całą galę poprowadzili wspólnie Arkadiusz Czocher, prezes stowarzyszenia Forum Aktywności Lokalnej i Anna Stanaszek z Fundacji Rozwoju Ekonomii Społecznej. Organizatorzy konkursu przygotowali dla wszystkich nominowanych pamiątkowy dyplom oraz ozdobną bombkę wykonaną przez spółdzielnię socjalną Szklany Świat. Nie był to jedyny podmiot ekonomii społecznej, jaki pojawił się przy okazji organizowania całego przedsięwzięcia. Konkursowe plakaty przygotował Wrocławski Zakład Aktywności Zawodowej, a o ciepłą kolację i napoje, które czekały na zmarzniętych gości zadbała Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego. Jak widać organizatorzy konkursu nie poprzestają na teorii i wcielą w życie idee  ekonomii społecznej.

 

Laureatów i wyróżnionych w każdej kategorii przedstawiała Agata Zemska – przewodnicząca kapituły konkursu z Wydziału Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego - która niejednokrotnie podkreślała, jak trudne były obrady kapituły. Niemniej udało się wyłonić zwycięzców w każdej kategorii. I tak:

  • W kategorii Dolnośląski Przedsiębiorca Społeczny laureatem została Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna „Arkadia” ze Żmigrodu;
  • W kategorii Dolnośląski Wolontariusz Kapituła przyznała wyróżnienie: Marii Romanik, Piotrowi Smakulskiemu, Marlenie Soleckiej-Jurkiewicz wraz z klasą IId z III Liceum Ogólnokształcącego w Wałbrzychu, Marioli Lappo, Lesławowi Hardziejowi, a laureatem została Mieczysława Mierzejewska;
  • W kategorii Dolnośląski Filantrop wyróżnienie otrzymali: Zakład Budowlano-Instalacyjny „RICARDO” – Ryszard Droszcz oraz Rank Progress S.A., a laureatem został Andrzej Górzyński, właściciel Zakładu Produkcji Spożywczej „RAG” Górzyńscy S.J. oraz Piekarni Górzyński S.J.;
  • W kategorii Dolnośląski Samorząd/Partnerstwo wyróżnieni zostali: Partnerstwo dla Doliny Baryczy oraz Urząd Miasta i Gminy w Górze, a palma zwycięstwa przypadała Starostwu Powiatowemu w Wołowie.

Każdy z nominowanych otrzymał bombkę i dyplom, wyróżnieni otrzymali ponadto dyplom i bon o wartości 50 zł do wydania w Empiku, a laureaci dodatkowo: kosz pełen nagród i statuetkęKażdy z nominowanych otrzymał bombkę i dyplom, wyróżnieni otrzymali ponadto dyplom i bon o wartości 50 zł do wydania w Empiku, a laureaci dodatkowo: kosz pełen nagród i statuetkę.

Całą galę uświetniały występy tria skrzypcowego „JAK Amadeusz” w składzie: Urszula i Andrzej Gniewek oraz Dobrosław Krzyżanowski. Dźwięki muzyki płynące ze sceny były dla gości miłym przerywnikiem pomiędzy kolejnymi kategoriami. Po odczytaniu już wszystkich nominowanych, wyróżnionych oraz laureatów ponownie rozbrzmiał śpiew Chóru Światło Serca. Chórzyści śpiewając kolędy wprowadzili wszystkich gości w świąteczny nastrój, ale jak się okazało ich repertuar nie ograniczał się tylko do pieśni sakralnych. Nie był to jednak koniec niespodzianek. Trochę na przekór mroźnej zimie odbył się ognisty występ grupy KayraMist. Kasia Gorczyca wraz z dwiema koleżankami zaprezentowała niezwykły pokaz,  w którym połączone elementy tańca, muzyki i ognia stworzyły magiczny spektakl. Po wieczorze pełnym wrażeń wszyscy udali się na kolację. Był więc czas na gratulacje, rozmowy, wymianę wrażeń.

Wręczanie nagródNagrody w kategorii Dolnośląski Wolontariusz Roku wręczyła ubiegłoroczna laureatka konkursu Dolnośląski Wolontariusz 2009 – Teresa Adamowicz.

Oczywiście tak gala, jak i konkurs nie doszłyby do skutku gdyby nie małe krasnoludki, jak to powiedział Zenon Matuszko, prezes Fundacji Rozwoju Ekonomii Społecznej. Tymi krasnoludkami okazały się Anna Stanaszek i Anna Fedas z Fundacji Rozwoju Ekonomii Społecznej, Radosław Bednarski z Regionalnego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych oraz cały zespół Fundacji Rozwoju Ekonomii Społecznej. Z niecierpliwością oczekujemy kolejnej edycji konkursu Dolnośląski Przedsiębiorca, a także kolejnej konkursowej gali.

Autorka: Joanna Rogowska

Grupa KayraMist zaprezentowała magiczny spektakl, który łączył w sobie elementy ognia, muzyki i tańca

Więcej informacji o konkursie na www.fres.org.pl

Patronat honorowy nad konkursem objął Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

 

Patronaty medialne:

Gazeta Wyborcza, tygodnik 30 minut, telewizja internetowa Regionalna TV oraz portale dolnyslask.ngo.pl oraz dla studenta.pl:

                   

Konkurs „Dolnośląski Przedsiębiorca Społeczny 2010” jest dofinansowany z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

Projekt realizowany jest przy wsparciu Forum Aktywności Lokalnej z Wałbrzycha, Regionalnego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych oraz Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych

          

« Powrót do listy