Przejdź do treści strony

Gniazdko – źródło pozytywnej energii

05.09.2012 r.

Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna „Gniazdko” – to na wrocławskiej mapie kreatywnych przedsiębiorstw jedna z najmłodszych spółdzielni socjalnych. Została zarejestrowana zaledwie kilka miesięcy temu, w kwietniu tego roku przez pięć kobiet, które miały pomysł, jak zagadnienia związane z ekologią oraz zrównoważonym rozwojem wcielić w życie.

Gniazdko –  źródło pozytywnej energii

WSS „Gniazdko” to wynik połączenia energii pięciu barwnych osób: Agaty Łoś, Magdaleny Grobelnej, Agnieszki Dorady, Elżbiety Dulwicz i Teresy Falińskiej.  Spółdzielnia poprzez różne formy działalności dotyka zagadnień związanych z ekologią, edukacją i sztuką. Jest to widoczne zarówno w produktach rękodzielniczych jak i w warsztatach, które prowadzą  członkinie Gniazdka. Ich oferta  to propozycja alternatywna do konsumpcyjnego stylu życia, w którym przedmioty mają krótki żywot, po czym trafiają do śmieci. 

Rękodzieło promowane i sprzedawane przez „Gniazdko” jest nie lada gratką dla amatorów oryginalnych rzeczy. W propozycjach sklepu internetowego prowadzonego przez Spółdzielnię można znaleźć np. unikatową biżuterię wykonaną przy użyciu nietypowych materiałów, takich jak gazetki reklamowe, z których wykonane są kolczyki metodą decoupage. Z drugiej strony są też „Straszusie”, zabawki – przytulanki,  projektowane przez 7 letnią córkę jednej z założycielek spółdzielni i szyte przez współpracującą z „Gniazdkiem” artystkę. Oferta sklepu stale się poszerza.

 Do tej pory produkty „Gniazdka” można było nabyć podczas kilku wydarzeń, np. w trakcie Targów Organizacji Pozarządowych i na Splocie Szewska 5 (oba zrealizowano w czerwcu) oraz za pośrednictwem strony na Facebooku. Spółdzielnia promowała też swoją ofertę - również poprzez pokaz techniki decoupage dla odwiedzających-   podczas Dnia Rękodzielnika w wiosce indiańskiej w Kamieńcu Wrocławskim (25 sierpnia). 

Najbliższą, dobrze już znaną wrocławianom, okazją do zapoznania się z działalnością „Gniazdka”, będzie Ekojarmark. W tym roku odbędzie się on pomiędzy 19 a 30 września.

- Na Ekojarmarku będziemy  nie tylko z naszym stoiskiem, ale dodatkowo zrealizujemy warsztaty recyklingowe dla dzieci – mówią założycielki spółdzielni. - Pierwszy z nich to „Tajemniczy Ogród”  podczas którego dzieci będą mogły nauczyć się tworzenia robali z surowców wtórnych, rzeczy które często wyrzucamy do śmieci. Drugi to wykonywanie wraz z dziećmi gier planszowych z recyclingu.

W trakcie Ekojarmarku, „Gniazdko” zrealizuje też  bezgotówkową wymianę ubrań. Jest to inicjatywa organizowana cyklicznie w różnych miejscach Wrocławiu -tym razem, po raz drugi raz we współpracy z Ekojarmarkiem.  Idea jest prosta – osoby biorące udział w wymianie przynoszą ubrania, które są w bardzo dobrym stanie i  których same już nie używają. Następnie wymieniają je między sobą, oczywiście bez pieniędzy. W ten sposób można ciekawie się ubrać, ale też w bardzo prosty sposób przyczynić się do ochrony zasobów naturalnych… i zaoszczędzić  finanse. Bezgotówkowa wymiana ubrań odbędzie się tym razem 23 września w Vedze.

Dodatkowo od 12 września co środę w Lapanice przy ul. Kazimierza Wielkiego „Gniazdko” startuje z cyklem warsztatów rękodzielniczych dla dorosłych. Mogą przyjść wszyscy, którzy chcą nauczyć się, jak zrobić samodzielnie wystrzałową biżuterię.

„Gniazdko”  rozwija się, a wraz z jego  rozwojem coraz śmielsze stają się też plany na przyszłość:

- Chcemy dotrzeć do szerokiego grona odbiorców – dzieci, dorosłych i seniorów. Planujemy współpracę ze szkołami i przedszkolami. Nasza propozycja warsztatów artystyczno/recyklingowych to oryginalna i wartościowaforma edukacji dla dzieci. Myślimy także o cyklu warsztatów artystyczno - recyklingowych dla nauczycieli.

Jesteśmy też na etapie intensywnego poszukiwania lokalu,  gdzie stworzymy  jedyną w swoim rodzaju, sprzyjającą kreatywnemu spędzaniu czasu przestrzeń bez barier. Cyklicznie będą się tam odbywały warsztaty dla dzieci, dorosłych, osób niepełnosprawnych i seniorów. Jednocześnie będzie można tam po prostu  usiąść, napić się kawy i odetchnąć. 

Będzie to również miejsce, gdzie będzie można obejrzeć wystawę i przyjść na koncert- mówią założycielki „Gniazdka”.

O najbliższych wydarzeniach, w których WSS „Gniazdko” weźmie udział oraz o ich ofercie można przeczytać na stronie FB: http://www.facebook.com/WSS.GNIAZDKO oraz na stronie internetowej www.gniazdko.org

Zapraszamy również na stronę Ekojarmarku: http://ekojarmark.pl/edycje/jesien-2012

« Powrót do listy