Przejdź do treści strony

Gorąca Brazylia we Wrocławiu

25.06.2012 r.

Capoeira bywa nazywana najgroźniejszym z tańców oraz najpiękniejszą z walk. Jest unikalnym połączeniem walki, tańca, muzyki i śpiewu, gdzie każdy z poszczególnych elementów składa się na obraz całości. Ta brazylijska sztuka walki urzeka pokazem sprawności ciała ludzkiego, a także wciąga atmosferą nieodmiennie jej towarzyszącej doskonałej zabawy. Właśnie ta atmosfera zabawy, spotkania z przyjaciółmi odróżnia Capoeirę od wielu innych technik walki, bardziej nastawionych na kształcenie czysto sportowych umiejętności zawodników.

Gorąca Brazylia we Wrocławiu

Promocją Capoeira bardzo intensywnie zajmuje się, zawiązane w 2010 roku,  wrocławskie Stowarzyszenie Ludzi Aktywnie Trenujących „AKTYWNI”. Osoby związane ze stowarzyszeniem samą Capoeira zajmują się od około 14 lat, m.in. w ramach wrocławskiej Grupie „International Capoeira Raiz”. Wśród nich jest Natalia Witkowska, Prezes stowarzyszenia.

- Kiedy kilka lat temu miałam bardzo poważny wypadek samochodowy, okazało się, że nie będę mogła trenować Capoeira, czym zajmowałam się od kilku lat. Na szczęście, jest to taka forma aktywności, w której każdy może znaleźć coś dla siebie. Jeśli nie możesz ćwiczyć, spełnisz się w muzyce i śpiewie, w spotkaniach z przyjaciółmi. A działalność w stowarzyszeniu, które założyłam,  okazała się być świetnym sposobem, by organizować różne eventy, dzięki którym promujemy Capoeira– mówi Natalia Witkowska.

Stowarzyszenie zrealizowało w ubiegłym roku dwa projekty dofinansowane przez wałbrzyski oraz wrocławski Urząd Gminy. W obu przypadkach były to sportowe zajęcia głównie dla dzieci i młodzieży – we Wrocławiu związane z profilaktyką zdrowotną wykorzystującą elementy Capoeira, natomiast w Wałbrzychu zajęcia zorganizowano pod nazwą „Zakończenie wakacji z brazylijską sztuką walki” .  

Od stycznia, także dzięki wsparciu wrocławskiego Urzędu Gminy, „AKTYWNI” prowadzą  swoje zajęcia w każdą środę oraz piątek we wrocławskiej Szkole Podstawowej nr 95 (przy ulicy Starogajowej). Zajęcia cieszą się bardzo dużym powodzeniem – średnio na sali gimnastycznej jest około 40 dzieci. Ten projekt potrwa jeszcze do końca czerwca, ale nadal można wziąć w nim udział. Również dorośli mogą spróbować swoich sił w treningach capoeiry. Zajęcia prowadzone są  przez doświadczonego instruktora, w Publicznym Gimnazjum nr 3 im. Mistrzów Olimpijskich przy ul. Świstackiego 12a we Wrocławiu w każdy worek i czwartek (w godzinach od 19:00 do 20:30).

CapoFest 2012

Pod koniec ubiegłego miesiąca (26 – 29 kwietnia) w Krośnicach odbyło się też coroczne święto miłośników Capoeira– CapoFest 2012, czyli festiwal połączony z warsztatami prowadzonymi przez mistrzów i nauczycieli. Takie spotkanie odbywa się co roku, w różnych miejscowościach w całym kraju.  Jest to również czas, kiedy każdy z trenujących na co dzień uczestników otrzymuje stopień zaawansowania, którego symbolem jest sznur, tzw. „corda”. W CapoFest uczestniczyli w tym roku Mestre (czyli Mistrz) Boca z Rio de Janeiro oraz Mestre Bailarino, założyciel grupy International Capoeira Raiz w Polsce i Europie.

Festiwal był wydarzeniem międzynarodowym, wśród prawie 200 uczestników byli reprezentanci Niemiec, Czech, Hiszpanii, Portugalii, Cypru, Majorki, Brazylii, Ukrainy oraz oczywiście Polski. Niezwykły koncert zagrał zespół muzyki brazylijskiej „OsLoucos”.

- W zeszłym roku udało nam się nawiązać współpracę z Fundacją Doliny Baryczy, poprzez panią Iwonę Grobelną. Dzięki temu spotkaniu, udało nam się zorganizować właśnie w Krośnicach tegoroczny CapoFest . – mówi Natalia Witkowska.

 

Wakacyjna przygoda

Dodatkowo „AKTYWNI”  w trakcie tegorocznych wakacji zorganizują dwa dziesięciodniowe turnusy Obozów Capoeira  Na oba trwają zapisy:

1.         Obóz dziecięcy 10-19.08.2012 r

2.         Obóz dla dorosłych  (od 15 lat) 21-30.08.2012 r.

Obóz odbywa się w nowym w pełni wyposażonym kompleksie sportowym w Centrum Edukacyjno-Turystyczno-Sportowym w Krośnicach.

 

Więcej informacji  o Stowarzyszeniu Ludzi Aktywnie Trenujących „AKTYWNI” (zrzeszających również miłośników innych form aktywności fizycznej – stąd też nazwa stowarzyszenia), prowadzonych przez nich działaniach a także o polskiej grupie Capoeia Raiz znajdziecie na stronach:

www.capoeiraraiz.pl

oraz

www.stowarzyszenieaktywni.pl


« Powrót do listy