Przejdź do treści strony

Improwizacja W Tonacji Serca

27.03.2012 r.

Misy dźwiękowe, zwane tybetańskimi i gongi pochodzące z Azji, australijskie didgeridoo, afrykańskie bębny djembe, bębny szamańskie czy flety indiańskie. Co łączy te instrumenty? Jedno wrocławskie stowarzyszenie - „W tonacji serca”.

Improwizacja W Tonacji Serca

 

W 2008 roku, gdy grono fanów i amatorów tego typu instrumentów i pasjonatów dźwięku było dość spore, „W tonacji serca” zaczęło grać głośniej i pełniej, łącząc dźwięki z muzyką, śpiewem i improwizacją. Misją stowarzyszenia jest właśnie to otwarcie na dźwięk, sztukę i improwizację, które są integralną częścią rozwoju osobistego, w tym i duchowego.

 

Instrumenty

Stowarzyszenie „W tonacji serca” skupia się wokół dźwięku archaicznego i instrumentów archaicznych.

- Nazywamy je czasem magicznymi – mówi Dorota Pasalska (prezeska stowarzyszenia). Każda kultura stworzyła coś specyficznego, co było nie tylko normalnym instrumentem muzycznym, ale czymś szczególnym i bardziej uniwersalnym, co pomagało człowiekowi połączyć się z naturą, kosmosem, bogiem, a przede wszystkim z samym sobą. Dla mnie dźwięki mis, gongów i innych dziwnych instrumentów były czymś niezwykłym i gdy zobaczyłam jak na mnie działają, zaczęłam poszerzać swoje instrumentarium o kolejne miski, gongi, bębny szamańskie, bęben oceaniczny, kij deszczowy, konchę, dzwonki… Są to instrumenty z całego świata. Kryterium doboru instrumentów nie jest jakaś pojedyncza, szczególna filozofia, ale działanie dźwięku na nas, czyli, to, co on może nam dać i w nas zrobić.

Śpiew intuicyjny

 

W kwietniu (19-20.04) odbędzie się jedno z przedsięwzięć w ramach realizowanego przez stowarzyszenie „W tonacji serca” wraz instytucjami z Łotwy i Węgier, dwuletniego projektu „Improwizacja – wyzwanie dla profesjonalnej edukacji muzycznej”.

Będzie to wydarzenie o charakterze międzynarodowym, na którym gościć będą artyści z Polski, Czech, Słowacji, Węgier oraz Łotwy. Odbędzie się ono pod szyldem „Intuitive singing. The Gate to Your Inner Music” (Śpiew intuicyjny Bramą do Twojej Wewnętrznej Muzyki) Podczas tych dwóch intensywnych dni odbędą się mini-warsztaty, koncert oraz jam session.

- Śpiew intuicyjny jest improwizacją w śpiewie – tłumaczy Dorota. A czym jest sama improwizacja?

Improwizacja

Międzynarodowe spotkanie „Intuitive Singing”, oprócz wymiany doświadczeń muzycznych, kulturowych i osobistych, jest również próbą odpowiedzi na pytania dotyczące improwizacji. Czym jest improwizacja? Jak wpływa na człowieka w wymiarze osobistym oraz jak wpływa na muzyka w wymiarze profesjonalnym?

- Wraz z naszymi partnerami z zagranicy zastanawialiśmy się i zastanawiamy się, czym jest improwizacja. Każdy z nas ma inną definicję i co innego rozumie przez improwizację. Projekt „Improwizacja – wyzwanie dla profesjonalnej edukacji muzycznej” jest o tyle niezwykły i rewelacyjny, że daje spojrzenie na jedno pojęcie, które do końca nie jest zbadane i opisane, z różnych perspektyw i doświadczeń. Łotysze są profesjonalnymi muzykami, Węgrzy sięgają do korzeni – wymiar ich muzyki jest szamańsko- folkowy, natomiast to, co dokładają Polacy, to wymiar przede wszystkim duchowy. Są to trzy różne spojrzenia na to samo. […] To, co robimy i to, co chcemy pokazać na warsztatach, myślę, że jest fenomenem w wymiarze polskim, a także europejskim. A mianowicie pokazujemy techniki i metody, które można wykorzystać, by móc improwizować w każdym momencie, bez czekania na natchnienie. Temu służy medytacja z dźwiękiem.

Otwieranie siebie

„Improwizacja jest wyzwaniem”, „Nie da nauczyć się improwizacji, tak jak nie da nauczyć się wolności”.

- Jeżeli ktoś idzie naszą ścieżką, czyli poprzez medytację z dźwiękiem, poprzez otwieranie się przez instrumenty archaiczne, magiczne, to taka osoba zaczyna od improwizacji, ponieważ nie została zamknięta w system, w schemat. Muzyka dla niej to wolność, która jest sposobem na wyrażanie siebie. Taki człowiek, który idzie metodą otwierania, będzie czasem czuł się bardzo niewygodnie nawet w prostej piosence, którą mu ktoś zada – będzie miał problem z dokładnym powtórzeniem jej. Dla profesjonalnych muzyków improwizacja bywa często ostatnim szczebelkiem na drabinie osiągnięć i umiejętności.

Przytoczone wypowiedzi są fragmentami rozmowy z Prezeską Stowarzyszenia „W tonacji serca” Dorotą Pasalską

Więcej informacji o stowarzyszeniu, jego działaniach i najbliższych wydarzeniach można znaleźć na stronie internetowej:

www.wtonacjiserca.pl

20 kwietnia (PIĄTEK) godz. 19.00 we Wrocławiu, na profesjonalnej scenie, użyczonej przez Śląski Okręg Wojskowy – ul. Pretficza 24, odbędzie się niezwykły KONCERT, wieńczący międzynarodowe mini-warsztaty śpiewu intuicyjnego. Wystąpią artyści z Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Łotwy. Bilety w 100% finansowane przez Fundusz Wyszechradzki, czyli WSTĘP WOLNY! Zapraszamy max. 300 osób. Szczególnie gorąco tych, którzy lubią grać, śpiewać i/lub medytować. Rezerwacja: ania@wtonacjiserca.pl

Bezpośrednio po Koncercie – jam session dla chętnych. Profesjonalne umiejętności nie są wymagane.

autor: Piotr Szafraniec

« Powrót do listy