Przejdź do treści strony

Kooperatywa marzeń - poznaj WSS Panato

15.06.2012 r.

We Wrocławiu, w kwietniu tego roku, rozpoczęła swoją działalność Kooperatywa PANATO – spółdzielnia socjalna powołana przez młodych, przedsiębiorczych ludzi, którzy chcą zrealizować zawodowe marzenia o niezależności i świadomym budowaniu własnej przyszłości.

Kooperatywa marzeń - poznaj WSS Panato

W skład PANATO wchodzi obecnie kilkanaście osób, reprezentujących kreatywne, różnorodne profesje. Wśród nich są zarówno projektanci wzornictwa, wnętrz i zieleni, rękodzielnicy zajmujący się  unikalnym rzemiosłem (jak ramiarstwo czy pozłotnictwo), artyści zajmujący się ceramiką, obróbką szkła i drewna, fotografowie i graficy a także specjaliści od marketingu, public relations oraz administracji.

Wyjątkowość Kooperatywy polega na zjednoczeniu sił oraz pomysłów artystów i projektantów ze specjalistami od sprzedaży. Każdy z członków spółdzielni jest bardzo ważnym ogniwem a wszyscy tworzymy jeden, zgrany zespół. Nasza różnorodność i zdobyte dotychczas doświadczenie pomagają nam w działaniach, jednak najważniejsze jest to, że pracujemy na własną przyszłość, tworząc przy tym unikalną markę PANATO – mówi Natalia Polakowska, projektantka wzornictwa przemysłowego.

Funkcjonowanie spółdzielni opiera się zarówno na idei wspierania lokalnego rynku artystycznego, ekologicznej produkcji z wykorzystaniem materiałów pochodzących z odzysku, jak i poszanowaniu takich wartości, jak demokratyczny model zarządzania, zaufanie, uczciwość wobec klientów i partnerów oraz społeczna odpowiedzialność i dbałość o środowisko naturalne.

Członkowie Kooperatywy tworzą oryginalne i ekologiczne wyroby, które są alternatywą dla masowej oferty sieci handlowych.

Staramy się, aby nasze projekty oraz wytwarzane lokalnie produkty były niebanalne, bo o to właśnie chodzi. Świeże i nowatorskie koncepcje wygrywają na rynku przedmiotów nijakich i podobnych do siebie, średniej a niejednokrotnie nawet bardzo kiepskiej jakości – tłumaczy Natalia Polakowska.

Obecnie animatorki PANATO prowadzą warsztaty recyklingowe dla dzieci i ich rodziców. Ostatnie odbyły się pod koniec maja w trakcie cyklicznej imprezy SPLOT Szewska, zaś na początku lipca odbędzie się kolejne przedsięwzięcie – wyjazdowy plener fotograficzny „NAŚWIETLENIA” w Janowej Górze (www.naswietlenia.wordpress.com).

Równolegle Spółdzielnia tworzy rozbudowaną ofertę obejmującą m.in. lokalne rękodzieło, meble i biżuterię z recyklingu, pomysłowe gadżety (jak kartonowe modele słynnych obiektów architektonicznych do samodzielnego złożenia) a także szklane i ceramiczne dekoracje o nowoczesnych dizajnie. W PANATO jest również miejsce na szereg usług związanych z działalnością zrzeszonych w niej osób, począwszy od organizowania warsztatów z techniki czerpania papieru, wypożyczania i naprawy scenografii, renowacji mebli, projektowania wnętrz i zieleni po profesjonalne sesje fotograficzne.

Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że każdy z nas pracuje w zawodzie, który jest jednocześnie jego pasją, mogę więc śmiało powiedzieć, że w Kooperatywie realizujemy swoje ambicje oraz marzenia – mówi Natalia.

Już w czerwcu nastąpi uroczyste otwarcie siedziby PANATO – kulturalnej kamienicy, która znajduje się na wrocławskim Nadodrzu. Ma być to nie tylko miejsce pracy członków Kooperatywy, ale przede wszystkim otwarta dla mieszkańców Wrocławia i turystów, przestrzeń spotkań, performanców, wernisaży i warsztatów.

Plany rozwoju PANATO ściśle wiążą się z ideą, która znalazła się  u podstaw stworzenia Spółdzielni i nabrała realnego kształtu podczas warsztatów, zorganizowanych w ramach międzynarodowego projektu Future City Jobs (FCJ).  

Ideą PANATO jest próba wypracowania alternatywnego sposobu wykorzystania przemysłu kreatywnego i kulturalnego w procesie tworzenia miejsc pracy i przeciwdziałania bezrobociu, zwłaszcza wśród osób dopiero wchodzących na rynek pracy lub zagrożonych wykluczeniem społecznym – wyjaśnia Paulina Ograbisz, manager projektu w PANATO i jeden z pomysłodawców przedsięwzięcia - Ważne jest jednak, aby stworzony przez nas model współpracy był na tyle stabilny, by Kooperatywa mogła kontynuować swą działalność po zakończeniu projektu FCJ.

 

Honorowy patronat nad projektem objęły instytucja kultury Wrocław 2016 oraz British Council. Całe przedsięwzięcie jest realizowane przy współpracy pięciu zagranicznych partnerów ( z Glasgow, Pragi, San Sebastián, Södertälje oraz Tallinna), co w przyszłości może zaowocować stworzeniem międzynarodowej sieci kreatywnych spółdzielni.

Idea spółdzielczości, oddolnych inicjatyw opartych na społecznej współpracy, blisko koresponduje z ideami wyrażonymi we wrocławskiej aplikacji o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Ze względu na rzeczywisty, praktyczny wymiar tego projektu, jego potencjał artystyczny, ale także społeczny, szczególnie zależy nam na jego wdrożeniu. – dodaje Roland Zarzycki, współtwórca wrocławskiej aplikacji w konkursie Europejskiej Stolicy Kultury 2016 oraz opiekun projektu Future City Jobs z ramienia Wrocław 2016.

Więcej na WWW.panato.org

« Powrót do listy