Przejdź do treści strony

Letnie Przesilenie Taty na Szewskiej

26.06.2012 r.

„Splot Szewska 5 – Placemaking czyli Letnie Przesilenie Taty”, był okazją do świętowania wyjątkowego „splotu” kilku okazji: Przesilenia Letniego, które miało miejsce w nocy z 20 na 21 czerwca, Nocy Kupały, która miała miejsce w nocy z 23 na 24 czerwca, Dnia Ojca, 23 czerwca oraz pierwszej rocznicy wygrania przez Wrocław konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 (21 czerwca).

Letnie Przesilenie Taty na Szewskiej

Ubiegła sobota była więc najdłuższym dniem i jednocześnie najkrótszą nocą w roku, a w samo południe cień był najkrótszy w roku. Jak zachęcali organizatorzy na swojej stronie:

„Wielu z nas czasem mówi, że wygląda jak własny cień... Zmęczenie, przepracowanie, pośpiech, stres, choroba, zmartwienia, samotność... one boleśnie wydłużają nasz cień... Ale Przesilenie Letnie czyni je NAJKRÓTSZYM! Dlatego bawmy się i splatajmy z tej okazji:) Z metaforą cienia w tle... Noc ta zwana jest przez wielu Nocą Świętojańską lub Nocą Św. Jana. Inni nazywają ją Nocą Kupały - ta nazwa nie ma nic wspólnego z kąpielą. Noc Kupały jest swoistym reliktem czasów przedchrześcijańskich - przez niektórych zwanych pogańskimi, ale my wolimy nazwę "słowiańskich":) Zatem powrócimy nastrojem do Słowiańszczyzny i pobawimy się kulturalnie i kulturowo wraz z wszystkimi tatami - potencjalnymi i faktycznymi...”

W sobotę Szewska od Antykwariatu Naukowego do Świata Gier zachęcała przechodniów, tych przypadkowych i mniej przypadkowych do wzięcia udziału w wielu atrakcjach edukacyjno-kulturalnych. Nie zabrakło stoisk z rozmaitościami, grami, szachami, jedzeniem, książkami… W ten gorący dzień można było usiąść na specjalnie przygotowanych leżakach i odpocząć w cieniu lub poopalać się.

Można było wziąć udział w masowej otwartej publicznej wymianie zabawek i książek dla dzieci oraz makieciarskich warsztaty literacko-architektoniczne dla dzieci.

Odbył się też Szewski Szach Mat, czyli otwarcie szachów plenerowych i szachów ławkowych na Szewskiej oraz odbył się turniej Carcssone (gra planszowa o średniowiecznych ulicach).

Organizatorem Splotu Szewskiej 5, jak zwykle była eMSA Inicjatywa Edukacyjna, we współpracy z Instytucją Kultury Wrocław 2016.

  

  

autor: Piotr Szafraniec

« Powrót do listy