Przejdź do treści strony

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

30.11.2011 r.

Już w najbliższą sobotę (3 grudnia) będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. To ONZ w 1992 roku ustanowił ten dzień, jako sposób na zwrócenie uwagi świata na problemy osób z niepełnosprawnościami oraz wskazać potrzebę takiego przemeblowania naszego społeczeństwa, by była możliwa najpełniejsza integracja różnorodnych grup społecznych.

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Uczymy się zauważać potrzeby osób z niepełnosprawnościami, a przede wszystkim uczymy się oddawać im głos i wsłuchiwać się w to, co mają nam, czyli tej większej, „zdrowej” części społeczeństwa do powiedzenia. We Wrocławiu funkcję rzecznika ds. osób niepełnosprawnych pełni aktywista i w-skers Bartłomiej Skrzyński.

Niemniej jednak trzeba pamiętać, że niepełnoprawność nie oznacza tylko i wyłącznie trudności w poruszaniu się. Niepełnosprawności jest bardzo wiele i są one bardzo różne, dlatego stereotypowo „ujednolicenie” i zebranie w naszym postrzeganiu wszystkich tych osób w spójną grupę bardzo spłyca cały problem.  Potrzeby osób są bardzo różne we zależności od rodzaju niepełnosprawności – dlatego obniżeniu chodników nie będzie działaniem uniwersalnym i lekiem na całe zło (czasami może nawet zaszkodzić).

W województwie dolnośląskim działa niewiele ponad 700 organizacji pozarządowych, które pracują na rzecz osób z niepełnosprawnościami (według bazy organizacji pozarządowych dostępnych na stronie http://bazy.ngo.pl/). Czy jest to dużo czy wręcz przeciwnie? Trudno jednoznacznie orzec, chociaż zestawienie z liczbą działających w ogóle pond 11, 5 tysiaca ngo – sów na terenie naszego województwa pokazuje nam pewną skalę.

Dodajmy, że w Polsce mieszka obecnie około 5,5 miliona osób z niepełnosprawnościami , co oznacza, że co siódmy mieszkaniec naszego kraju jest osobą niepełnosprawną. Na Dolnym Śląsku jest ich ponad 430 tysięcy, we Wrocławiu stanowią prawie 15 % liczby mieszkańców, co jest wartością zbliżoną do innych polskich miast. Natomiast w dolnośląskiej stolicy zarejestrowanych jest 236 organizacji pozarządowych działających na rzecz niepełnosprawnych (co jest bardzo wysoką wartością, kiedy odniesiemy ją do liczby wszystkich organizacji działających w Polsce) przy ogólnej liczbie ponad 3, 4 tysiąca wrocławskich organizacji.

Natomiast niedaleko Wrocławia działa jedna z największych organizacji na terenie województwa (zatrudniająca ponad 130 osób, w tym sztab wykwalifikowanych specjalistów), która zajmuje się wspieraniem (przede wszystkim terapia) osób niepełnosprawnych.

Milickie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych bardzo szeroko rozbudowało ramy pojmowania wspierania osób z niepełnosprawnościami. Aktualnie oferują nie tylko terapię prowadzona w zaciszach gabinetów, ale też wszelkie działania, które mają prowadzić do jak najpełniejszej ich integracji ze społeczeństwem.  „ Stąd m.in. uczestnictwo w finansowanym przez PFRON programie "Trener", kórego efektem finalnym ma być zatrudnienie osób niepełnosprawnych przez lokalnych przedsiębiorców, stąd zaawansowane plany uruchomienia tzw. mieszkalnictwa chronionego, mającego dać szanse na samodzielne życie, stąd realizowanie programu "Cudze chwalicie, a swego nie znacie", dzięki któremu osoby niepełnosprawne pływają kajakami po Baryczy, zwiedzają bryczką, wierzchem lub pieszo Dolinę Baryczy i aktywnie uczestniczą w akcjach promujących życie zgodne z przyrodą”. (cytat ze strony MSPDiON:  http://mspdion.home.pl/index.php?page=o-nas). Wielowymiarowa działalność stowarzyszenia jest doceniana już od dawna. Niedawno Alicja Szatkowska, prezes stowarzyszenia otrzymała tytuł Niezwykłej Dolnoślązaczki w konkursie organizowanym od kilku lat przez Dolnośląską Federację Organizacji Pozarządowych i zasadziła swoją akację we wrocławskim parku im. S. Tołpy.  

Wracając do Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, również Wrocław przygotowuje się do jego obchodów 3 grudnia. Trwa właśnie umowny „Tydzień bez barier we Wrocławiu”, w trakcie odbędzie się również konferencja zatytułowana: "Równe szanse w dostępie do edukacji osób z niepełnosprawnością: dylematy, doświadczenia, dobre praktyki"/wręczenie certyfikatów "Wrocław bez barier".

Czas i miejsce wydarzenia:

02.12.2011, godz.: 9.00-15.00, Regionalne Centrum Turystyki Biznesowej, Wrocław – ul. Wystawowa 1.

W tym samym czasie, w foyer Regionalnego Centrum Turystyki Biznesowej zaprezentowana zostanie twórczość niepełnosprawnych artystów działających w Stowarzyszeniu "Świat Nadziei", w ramach projektu współfinansowanego przez gminę Wrocław.

Na konferencję zapraszają Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich i Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. Bezpośrednia transmisja z tego wydarzenia zostanie przeprowadzona na stronach miasta Wrocławia i Rzecznika Praw Obywatelskich. Konferencja będzie symultanicznie tłumaczona przez tłumacza języka migowego.

Tego samego dnia odbędzie się również konferencja opisująca działania dolnośląskich organizacji pozarządowych na rzecz osób niepełnosprawnych.

Czas i miejsce konferencji

02.12.2012, godz.: 16. 00 Dom Kultury Kozanów, ul. Pilczycka 39, Wrocław

 Więcej na stronie www.kkn.wroclaw.pl

autorka: Dominika Dawidzik

« Powrót do listy