Przejdź do treści strony

Poznaj swoich sąsiadów

28.04.2010 r.

Czy potrzebna jest wiedza na temat mniejszości w jednolitym etnicznie kraju, jakim jest Polska? A może wcale jednolici nie jesteśmy? Ja pisać o ludziach, których na co dzień nie spotkamy w prasie, czyli naszych sąsiadów – niepełnosprawnych, Romów czy Czechów?

Udział w projekcie „Poznaj sąsiadów. Polsko-czeskie doświadczenie w pracy dziennikarskiej” da szansę ambitnym, początkującym dziennikarzom oraz studentom na rozwój kariery dziennikarskiej w takim kierunku, by tworzyć w sposób równy, prawdziwy i rzetelny. Pozwoli zapoznać się z działaniami organizacji pozarządowych we Wrocławiu i Ołomuńcu w zakresie włączania Romów do społeczności lokalnej. Będziesz tworzyć reportaże pod okiem doświadczonych dziennikarzy. Dzięki współpracy z organizacją „Člověk v tísni” („Człowiek w potrzebie”) odwiedzimy m. In. dzielnicę romską w czeskim Przerowie. Takie doświadczenie powinno się znaleźć w CV każdego dziennikarza.

Do udziału w projekcie poszukujemy ambitnych, odważnych studentów dziennikarstwa (studiów pokrewnych lub młodych absolwentów). Jeżeli chcesz rozwijać swoją karierę dziennikarską, zależy Ci na nowych kontaktach i doświadczeniu, ten projekt jest dla Ciebie.

W ramach projektu dojdzie do dwóch wymian studenckich (po 8 studentów z Polski i Czech): we Wrocławiu (14 -23.05.2010) i w Ołomuńcu (6-dniowy wyjazd w czerwcu), a także wernisażu  wystawy prezentującej Twoją pracę reporterską.

Weźmiesz udział w licznych warsztatach dziennikarskich i antydyskryminacyjnych, a także bezpośrednio spotkasz się z ciekawymi ludźmi (m.in. zaplanowano szereg wizyt studyjnych w siedzibach mediów oraz w instytucjach związanych z działaniami na rzecz mniejszości).

Będziesz pracować w jednym z czteroosobowych zespołów międzynarodowych, gdzie Waszym zadaniem będzie przygotowanie minimum dwóch reportaży (język i forma zależeć będzie od Was). W czasie wymiany zamieszkacie wspólnie we Wrocławiu i Ołomuńcu. Językiem roboczym będzie dla Was język angielski.

W ramach dotacji Dom Spotkań im. Angelusa Silesiusa, koordynator projektu, pokryje koszty związane z zakwaterowaniem, wyżywieniem, przygotowaniem merytorycznym i praktycznym uczestników i transportem lokalnym. Twoim wkładem w projekt będzie pokrycie kosztów transportu między Wrocławiem i Ołomuńcem (około 100 zł).

Wszystkich zainteresowanych prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety (w języku angielskim) i przesłanie jej na adres emaliowy: info@artbrut.pl do 05.05.2010. Aplikacja znajduje się m.in. na stronie www.artbrut.pl .

Nasze priorytety w doborze kandydatów to:

- silna motywacja studentów do podnoszenia kompetencji w zakresie informowania o mniejszościach

- studenci pierwszego roku studiów magisterskich

Serdecznie zapraszamy

Strona organizacji koordynującej: http://www.silesius.org.pl/

Partnerzy projektu:

Organizacja Člověk v tísni ("Człowiek w potrzebie"), oddział w Ołomuńcu - jedna z największych organizacji pozarządowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Realizuje projekty humanitarne i rozwojowe (np. Afganistan, Angola, Gruzja) oraz prowadzi programy integracyjne i socjalne dla Romów w Czechach i na Słowacji.

  Radio Wroclove - istnieje od czerwca 2009 roku we Wrocławiu. Rozgłośnia została stworzona z myślą o angielskojęzycznym słuchaczu i wszystkie audycje są nadawane wyłącznie w języku angielskim.

 Tygodnik i portal Nase Adresa - projekt hyperlokalnych mediów w Czechach 

 Ogólnopolski miesięcznik studencki Semestr którego nakład wynosi 100.000 egzemplarzy

Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, Uniwersytet Wrocławski

 Katedra Dziennikarstwa na Wydziale Filozoficzny na Uniwersytecie Palackiego w Ołomuńcu

organizator: Dom Spotkań im. Angelusa Silesiusa
www: http://www.silesius.org.pl/

autor(ka): Iwona Frydryszak

« Powrót do listy