Przejdź do treści strony

Rzeczy (nie)codziennego użytku

12.03.2012 r.

Rzemiosło artystyczne przeżywa od kilku lat swój renesans. Na dodatek wszystko wskazuje na to, że nie jest to chwilowy trend, ale głębsze zainteresowanie zarówno tradycją, jak i niepowtarzalnymi przedmiotami, również codziennego użytku, które może mieć każdy z nas.

Rzeczy (nie)codziennego użytku

Widać to na przykładzie Fundacji Rzemiosła Flafi, która skupiła swoją działalność wokół wspólnych zainteresowań i pasji. Flafi to młoda wrocławska organizacja pozarządowa (działają od ubiegłego roku), prowadząca cieszące się dużym zainteresowaniem warsztaty rzemiosła artystycznego i ludowego w kilku punktach miasta. Można znaleźć ich na Nadodrzu, w kilku klubokawiarniach (m.in. Ram Pam Pam Pam i Zielonej Wróżce) oraz w Otwartym Centrum Ceramiki.

–  Często gościmy w Infopunkcie Nadodrze, głównie dlatego, że nasza fundacja wywodzi się z Nadodrza. Jest to miejsce, w którym wspiera się inne organizacje pozarządowe, dlatego też znaleźliśmy się pod ich skrzydłami. Często pojawiamy się również w młodych klubokawiarniach, dla których nasza aktywność jest reklamą. Dzięki temu osoby zainteresowane początkowo jedynie warsztatami, wracają do tego miejsca, mając w pamięci miłe wspomnienia – mówi Marcjanna Sikora z Fundacji Flafi.

Fundację tworzy kilka osób, które z rzemiosłem artystycznym zetknęły się w różny sposób. Za pan brat z tą tematyką jest tylko jedna z nich, która uczęszczała na Uniwersytet Ludowy, pozostałe osoby to zarówno absolwenci Akademii i Sztuk Pięknych, jak i architekci krajobrazu. Niemniej jednak wszyscy w różny sposób od lat stykali się ze sztuką i rzemiosło artystyczne jest wyrazem ich osobistych zainteresowań.

Warsztaty prowadzone są w ramach działalności odpłatnej fundacji. To sposób na istnienie organizacji, które podobnie jak Flafi nie są finansowane w ramach żadnego projektu, ale posiadają interesującą ofertę, dzięki której znajdują różnorodną grupę odbiorców swoich działań.

–  W tej chwili działamy prowadząc działalność odpłatną, ponieważ nie posiadamy żadnego dofinansowania. Dzięki temu jesteśmy w stanie sfinansować materiały, z których korzystamy oraz pracę instruktorów – mówi Marcjanna i dodaje:

–  Mamy bardzo szeroki odzew. Często zdarza się, że przychodzą mamy z dziećmi lub grupy koleżanek. Nie spotykamy się z konkretnymi grupami wiekowymi, ponieważ naszymi adresatami są wszystkie grupy wiekowe, o czym świadczy wiek uczestników –  od lat 4 do nawet 80. Dzięki temu jest ciekawiej. W warsztatach uczestniczą głównie panie, nie jest to jednak regułą. Ostatnio była u nas para na warsztatach decoupage i to właśnie pan wyciągnął partnerkę na spotkanie.

Pomysłodawczyni Fundacji, Katarzyna Koleszko, nosiła się z pomysłem urzeczywistnienia swoich zainteresowań od dłuższego czasu, zanim udało się przekuć je w realne działanie. Spotkanie z Marcjanną Sikorą na warsztatach z filcowania było okazją do przekonania się, że warto swój czas i energię poświęcić wspólnym pasjom. Po pewnym czasie dołączyły trzy kolejne osoby i w lutym 2011 roku Flafi stał się kolejnym interesującym punktem na artystycznej mapie Wrocławia. Fundacja prowadzi warsztaty tradycyjnego rzemiosła ludowego, które były kiedyś zupełnie zwyczajnym elementem życia każdej rodziny. Wykorzystuje do tego celu głównie naturalne materiały i proste narzędzia. Niemniej jednak spotkania grupy osób przy podczas prowadzonych zajęć, to nie tylko nauka wszechobecnego niegdyś rzemiosła, dzisiaj sprowadzonego do wymiaru niemalże egzotyki (choć bardzo pociągającej), ale też znakomita okazja do integracji i zacieśnienia międzyludzkich więzi.

Jednym z planów na przyszłość, jakie chcą zrealizować osoby z Fundacji Flafi jest znalezienie miejsca na własną pracownię. Dzięki temu uda się stworzyć przestrzeń do stałych, a nie tylko cyklicznych spotkań oraz do realizacji pomysłów, których nie brakuje, ale których nie można podjąć z powodu braku rozpoznawalnego miejsca.

Stałe lokum będzie miejscem regularnych spotkań dla osób, które chcą dla siebie lub swoich znajomych stworzyć coś unikatowego i niepowtarzalnego albo po prostu nauczyć się technik, dzięki którym jedynie pracą swoich rąk i wyobraźni będą mogły wykonać wyjątkową biżuterię lub przedmioty codziennego użytku.

Warsztatowa oferta Fundacji jest w tym momencie różnorodna i rozbudowana, dzięki czemu każdy zainteresowany rękodziełem artystycznym, a w szczególności ludowym może znaleźć coś dla siebie. Prowadzone są zajęcia z filcowania wełny na mokro i sucho, haftu (do wyboru wstążeczkowy i matematyczny), wikliniarstwa, tworzenia biżuterii metodą sutaszu czy frywolitki. Dodatkowo z Fundacją współpracują osoby prowadzące w cyklu warsztatów swoje zajęcia m.in. z ceramiki, w ramach których uczestnicy będą mogli stworzyć własnego pomysłu lampę, doniczkę lub zestaw do sushi. Tutaj również rządzi moda:

–  W tej chwili renesans przeżywa frywolitka – na obecnie prowadzonym warsztacie przewidzieliśmy dwa spotkania jej poświęcone, jednak liczba chętnych osób powoduje, że musimy podwajać ilość spotkań – komentuje członkini Fundacji.

Zainteresowanych ofertą warsztatową Fundacji Rzemiosła Flafi zapraszamy na stronę: www.flafi.org.pl. Zdjęcie pochodzi ze strony Fundacji. 

autorka: Dominika Dawidzik

W ramach projektu Wrocławskie Centrum Przedsiębiorczości Społecznej prowadzony jest cykl „Działalność odpłatna i gospodarcza w podmiotach ES”, w którym bierze udział m.in. Fundacja Flafi. Realizatorem projektu jest Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych.

« Powrót do listy