Przejdź do treści strony

W poszukiwaniu niezwykłych Dolnoślązaków

30.09.2011 r.

Zbliża się rozstrzygnięcie kolejnego konkursu o tytuł Niezwykłego Dolnoślązaka, organizowanego przez Dolnośląską Federację Organizacji Pozarządowych. Finał nastąpi 20 października, kiedy to laureaci zasadzą swoje drzewka w jednym z wrocławskich parków.

W poszukiwaniu niezwykłych Dolnoślązaków

To już VI edycja Akcji Akacji na Dolnym Śląsku oraz II Akcji Dąb. W tym roku dopiero po raz drugi można zgłaszać panów do tytułu Najaktywniejszego Dolnoślązaka.  Rozszerzenie formuły konkursu, w którym do ubiegłego roku nagradzano tylko wyróżniające się swoją społeczną działalnością panią było odpowiedzią na zgłaszane pytania i prośby zarówno organizacji członkowskich Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych jak i osób, które znały konkurs. Odzew był naprawdę duży w ubiegłym roku, kiedy Akcja Dąb miała swoją inaugurację i wszystko wskazuje na to, ze w tym roku będzie jeszcze lepiej.

- Przyznam szczerze, że w tym roku jesteśmy trochę zaskoczeni, bo jak na razie wydaje się, że spłynęło do nas więcej nominacji panów niż pań – mówi Jakub Walburg, koordynator konkursu z DFOP.

Historia konkursu sięga kilku lat wstecz. Wcześniej była to akcja o zasięgu ogólnopolskim, której głównym organizatorem była warszawska fundacja Partners. Brak funduszy spowodował jej wycofanie się z organizacji konkursu, lecz wówczas „Niezwykła Polka” za sprawą DFOP znalazła się na Dolnym Śląsku i tutaj zadomowiła na dobre. Za każdym razem kulminacyjnym punktem Akcji jest zasadzenie swoich drzewek (akacji oraz dębów) przez laureatów w jednym z wrocławskich parków. Od ubiegłego roku jest to Park Stanisława Tołpy, wcześniej był to Park Słowackiego.

Idea konkursu to przede wszystkim chęć publicznego dostrzeżenia i nagrodzenia osób, których pracy, nie zawsze na co dzień dostrzegamy. Swoich kandydatów do tytułu Niezwykłych Dolnoślązaków zgłaszają zarówno organizacje pozarządowe, jak i osoby prywatne. Nagrodzeni są jednak nie tylko laureaci, którzy zostawią po sobie trwały ślad także w postaci drzewka, ale ci wszyscy, którzy zostali przez swoje otoczenie wskazani do tego tytułu. Ten fakt oznacza, że są kimś ważnym w społeczności lokalnej.

W ubiegłym roku laureatami konkursu zostali: Agnieszka Pasławska z Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci oraz Marek Sadowski, prezes Stowarzyszenia Regionalnego „Nadodrzański Zakątek” i propagator wcielania w życie idei Ekomuzeów. Sylwetki laureatów pokazują, jak różnorodna działalność jest ważna z punktu widzenia społecznego. Działalność Agnieszki Pasławskiej koncentruje się wokół koordynacji niezwykle różnorodnych działań wolontariackich w jedynym na Dolnym Śląsku hospicjum dla dzieci.  Swoją pracę również wykonuje jako wolontariuszka. Ta grupa bardzo zaangażowanych ludzi (około 80 osób) wspiera Fundację nie tylko w jej pracy administracyjno-biurowej, ale przede wspiera pacjentów Hospicjum i ich najbliższe rodziny. To również oni odpowiadają  za różnorodne akcje podejmowane w ramach Fundacji , m.in. organizację spotkań dla rodzin chorych dzieci, wcielanie w życie idei Wolontariatu Szkolnego czy Wielkie Tchnienie Życia, imprezę odbywającą się co roku na wrocławskim rynku. Wtedy w niebo ulatuje tysiące baniek mydlanych, symbolizujących kruche, ulotne, ale bardzo piękne życie, Laureatka na co dzień pracuje jako menadżer, natomiast praca hospicyjna to efekt jej chęci spożytkowania własnej chęci działania i pasji na polu społecznym. Z kolei Marek Sadowski jest emerytowanym nauczycielem, który w swojej maleńkiej miejscowości, Wietszyce intensywnie działa na polu edukacyjnym i integruje lokalną społeczność. M.in. za jego sprawą na Dolnym Śląsku intensywnie wdrażana jest idea Ekomuzeów. W Ekomuzeum eksponaty nie znajdują się za szybą, ale można ich dotknąć, można przymierzyć dawny strój albo sprawdzić, w jaki sposób nasi przodkowie używali codziennych narzędzi. W chwili obecnej na terenie Dolnego Śląska działa 12 Ekomuzeów, w tej liczbie Ekomuzeum „Dziadoszan” założone w Wietszycach przez naszego laureata. Przy jego powstaniu pracowali sami mieszkańcy tej maleńkiej, liczącej zaledwie 200 mieszkańców miejscowości.

Od jakiegoś czasu wiele organizacji pozarządowych oraz innych instytucji organizuje konkursy, chcące wyróżnić osoby wyróżniające się na polu działalności społecznej, co wyróżnia „Akcję Akację, Akcję Dąb”?

- Przede wszystkim to, że jesteśmy już od 6 lat na terenie Dolnego Śląska. Ten konkurs zdążył się mocno zakorzenić w świadomości osób i organizacji, z którymi się zetknęliśmy i wciąż pozyskuje nowych sympatyków – mówi koordynator.

Przynajmniej tydzień przed uroczystym finałem zbierze się Kapituła Konkursu, który dokona wyboru laureatów. W jej składzie, oprócz przedstawicieli zarządu DFOP oraz poprzednich finalistów konkursu, znajdą się również przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz Zieleni Miejskiej. W przypadku tej ostatniej instytucji, to właśnie życzliwość dla organizatorów konkursu jej pracowników, sprawiła, że Niezwykli Dolnoślązacy mogą w ten symboliczny sposób znaleźć się w jednym miejscu i stanowić piękne świadectwo wagi społecznej działalności.

Konkurs odbywa się pod uroczystym patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego Rafała Jurkowlańca.

Organizatorzy konkursu przedłużają nabór kandydatów do tytułu „Niezwykłych Dolnoślązaków 2011” do 7 października.

Na zdjęciu ubiegłoroczni laureaci: Agnieszka Pasławska oraz Marek Sadowski

autorka: Dominika Dawidzik

« Powrót do listy