Przejdź do treści strony

Wakacyjna edukacja filmowa

16.07.2010 r.

Era NOWE HORYZONTY - festiwal filmowy, na którym być nie tylko wypada, ale przede wszystkim warto. Tytuły wyświetlane w czasie każdej z edycji festiwalu to uczta nie tylko dla wytrawnych kinomanów. To również znakomita formuła dla osób, którym film powinien dawać okazję do chwili refleksji i dawać wiarygodny opis współczesnej rzeczywistości.

Wakacyjna edukacja filmowa

To także możliwość uzupełnienia swojej wiedzy na temat polskiej i światowej kinematografii oraz tajników filmowego warsztatu.

Program festiwalu to z jednej strony filmowe konkursy, z Międzynarodowym Konkursem Nowe Horyzonty na czele, ale i też retrospektywy. Jednym z najważniejszych wydarzeń jest niewątpliwie przyjazd do Wrocławia Jean-Luca Godarda. Francuski reżyser, którego nazwisko wydaje  się wręcz synonimem Nowej Fali kończy w tym roku 80 lat. W stolicy Dolnego Śląska będzie gościł właśnie z okazji pełnej retrospektywy swojej twórczości. W tym roku będziemy mogli również obejrzeć filmy Wojciecha Jerzego Hasa, właśnie mija dziesiąta rocznica śmierci największego chyba polskiego wizjonera kina.

Era NOWE HORYZONTY 2010 upłynie nam pod znakiem kinematografii tureckiej (około 30 tytułów). Będziemy mogli poznać młode kino tureckie, nagradzane na międzynarodowych festiwalach w tym twórczość nieznanego w Polsce  Zeki Demirkubuza, debiutującego w ubiegłej dekadzie

Tegoroczny program Festiwalu to jak zwykle nie tylko kinowy repertuar, ale i wiele innych towarzyszących imprez kulturalnych i edukacyjnych. Koncert Mike Pattona, gwiazdy ubiegłorocznego Open’era, tym razem z solowym projektem Mondo Cane, to tylko jeden z bardziej spektakularnych aspektów okołofestiwalowej scenerii.

Warszawskie Stowarzyszenie NOWE HORYZONTY, organizator Festiwalu ENH, realizuje również  inny projekt o nazwie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej, skierowany do szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Młodzi widzowie z Dolnego Śląska mają szansę już od trzech lat uczestniczyć w programie, realizowanym w kinach we Wrocławiu, Wałbrzychu, Legnicy oraz Jeleniej Górze. Organizatorem wydarzenia w tym regionie jest ODRA-FILM - Instytucja Kultury Województwa Dolnośląskiego.

Program Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to nie tylko przegląd filmowej klasyki, ale i również  przegląd bogatej współczesnej niekomercyjnej kinematografii europejskiej i światowej. Każdy pokaz filmowy uatrakcyjniają spotkania z zaproszonymi gośćmi specjalnymi – twórcami filmowymi, filmoznawcami, psychologami.

Również ten projekt będzie miał podczas Festiwalu swoją wakacyjną odsłonę. „W pięknych okolicznościach festiwalowej przyrody” odbędą się wówczas warsztaty dla nauczycieli, będące naturalnym uzupełnieniem kinowej uczty.

Wakacyjne spotkania są przede wszystkim doskonałą okazją dla nauczycieli, dla których film jest jedną z pomocy dydaktycznych pracy z uczniami. (Organizatorami warsztatów są Stowarzyszenie NOWE HORYZONTY oraz ODRA-FILM).

Warsztaty dotyczą zarówno historii kina, jego języka jak i dydaktycznych możliwości pracy z filmem i uczniami na lekcjach. To również możliwość poznania specyfiki kina autorskiego i niezależnego, które decydują przecież o sile wrocławskiej imprezy.

Biorą w nich udział nauczyciele z całej Polski, w tym uczestnicy programu z Dolnego Śląska.

-Zainteresowanie jest bardzo duże. Zgłaszają się nauczyciele, którzy biorą udział w warsztatach po raz pierwszy, ale jest też dużo osób, które brały udział w całorocznym projekcie „Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej”. One miały też pierwszeństwo podczas etapu zgłoszeniowego. Wakacyjne warsztaty są uzupełnieniem wiedzy nie tylko całorocznej edukacji filmowej, ale również jedyną okazją do poznania nowych filmowych zagadnień, nawiązujących w tym roku do programu Festiwalu  – mówi Beata Marciniak z Odry-Film.

Więcej informacji o warsztatach znajduje się na stronie www.edukacja.nowehoryzonty.pl oraz www.enh.pl

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie NOWE HORYZONTY

autorka: Dominika Chylińska

« Powrót do listy