Przejdź do treści strony

Witkacy wielokrotny

13.05.2010 r.

Z okazji 70. rocznicy śmierci najbarwniejszej osobowości polskiej kultury XX wieku – Stanisława Ignacego Witkiewicza, do Wrocławia zawitała wystawa „Psycholizm”, poświęcona najciekawszym portretom i autoportretom artysty powstałym na przestrzeni lat 1910 – 1938. Obejrzeć je można we Wrocławskim Centrum Sztuki WRO.

Wystawa warta jest uwagi z co najmniej kilku powodów. Pierwszym jest okazja do poznania innej, mniej znanej strony twórczości zakopiańskiego (choć urodzonego w Warszawie) artysty. Witkacego wszyscy znają z jego dzieł literackich i sztuk teatralnych. W latach 70. pojawiły się pierwsze udane inscenizacje na deskach polskich teatrów i po dziś dzień reżyserzy mierzą się z twórczością ucznia profesora Leona Chwistka. Z kolei w latach 90. weszły do szkolnego kanonu lektur takie dzieła Witkacego jak „Szewcy” czy „Pożegnanie jesieni” i mimo starań prawicowych środowisk, aby je stamtąd usunąć, po dziś dzień cieszą się sporym zainteresowaniem ze strony młodzieży. Powszechnie znane i cenione jest również malarstwo artysty. Witkacy zarabiał na tworzeniu portretów, założył nawet w Zakopanem firmę portretową, a w czasie pobytu w Rosji, właśnie sprzedaż portretów stanowiła jego główne źródło utrzymania. Inaczej ma się sprawa z fotografią, z której artysta jest najmniej znany. Fotografie Witkacego dopiero w drugiej połowie XX wieku zyskały prawdziwe uznanie krytyki.

A to właśnie ich walory artystyczne powinny być drugim i chyba najważniejszym powodem dla którego warto wybrać się na wystawę. Witkacy potrafił szalenie precyzyjnie wykorzystywać potencjał jaki niesie ze sobą fotografia. Zdjęcia, które wykonywał nie były jedynie zwykłym zapisem sytuacji, lecz stawały się częścią kreacji i refleksji nad relacjami międzyludzkimi. Od tej strony jego prace należy uznać za pionierskie zarówno pod względem artystycznym jak i psychologicznym.

Wystawa „Psycholizm” stanie się też jedną z atrakcji Nocy Muzeów, która odbędzie się w najbliższą sobotę.

– Tego wieczoru każdy, współtworząc wirtualną galerię lustrzanych portretów, będzie mógł wziąć udział w  eksperymencie nawiązującym do dzieła Witkacego – „Autoportret wielokrotny”. Podobnie jak w latach ubiegłych, Centrum Sztuki WRO będzie jedną z najdłużej działający w trakcie Nocy Muzeów instytucji. Zamkniemy wystawę dopiero, gdy ostatni zwiedzający opuści galerię i nasze "atelier" portretów wielokrotnych – mówi Krzysztof Dobrowolski z Centrum Sztuki WRO”.

Centrum przyłącza się także do akcji Obywatele Kultury – 1% budżetu państwa na kulturę. Dla odwiedzających dostępne będą formularze, na których będzie można podpisać się pod petycją.

Prezentowane na wystawie fotografie przygotowane są w formie wydruków wykonanych z kolekcji Ewy Franczak i Stefana Sokołowicza. Wrocławskie Centrum Sztuki WRO - w którym odbywa się wystawa fotografii Witkacego - powstało w oparciu o Fundację WRO Centrum Sztuki Mediów - niezależną organizację zajmującą się sztuką współczesną, mediami i technologią. Wystawa potrwa do niedzieli 16 maja.   

organizator: Centrum Sztuki WRO
www: http://www.wrocenter.pl/

autor(ka): Waldemar Mazur

« Powrót do listy