Przejdź do treści strony

Wolą wolontariat

28.07.2010 r.

W okresie kiedy prawie wszystkie ośrodki kulturalne ogłosiły letnią przerwę, a wrocławianie cieszą się upalną pogodą i żyją głównie Festiwalem Era Nowe Horyzonty, powoli nadchodzi czas przygotowań do październikowego, także niezwykle popularnego i równie wyczekiwanego (choć tym razem dla odmiany muzycznego) festiwalu - Wratislavia Cantans.

Wolą wolontariat

Dla fanów muzyki chóralnej oraz tradycji oratoryjnej koncerty, które odbywają się w wielu budowlach Wrocławia i okolicach Dolnego Śląska, z roku na rok stają się nie lada wydarzeniem. W tym roku Festiwal obchodzić będzie jubileuszową, bo już 45 edycję. I choć pierwsza odbyła się w  1966, to Festiwal do dziś dnia cieszy się nie tylko - coraz bardziej wzrastającą – popularnością, ale także zasłużoną renomą. Od 4 do 12 października br. do Wrocławia zawitają światowej sławy nazwiska, których to występy będą nie lada gratką dla zagorzałych i wiernych melomanów oraz niecodzienną okazją do zaznajomienia się z tą muzyką dla nieco mniej z nią zaprzyjaźnionych.

Wrocław wolontariatem stoi

Od pewnego czasu nie sposób nie zauważyć wzrostu zainteresowania wolontariatem, zwłaszcza tym, który ogniskuje się przy promocji kulturalnej miasta. Wszelkie festiwale, zarówno te muzyczne, filmowe, teatralne, ale i także te propagujące czytelnictwo, cieszą się, zwłaszcza wśród młodych ludzi, niezwykłą renomą. Stają się one miejscem, gdzie oprócz nabycia doświadczenia, mogą oni rozwijać i pielęgnować swoje pasje. Stają się idealną wręcz przestrzenią, która umożliwia wszelkie spotkania i swobodę komunikacyjną pomiędzy środowiskami. Co tak naprawdę sprawia, że młodzi wrocławianie tak bardzo garną się do wolontariatu? Odpowiedzi na to pytanie najlepiej szukać u źródła. O przyczyny przystąpienia do tego typu akcji postanowiłam zapytać uczestniczące w niej osoby.

„Bardzo mi się spodobało i tak już zostało”

Beata Katafiasz od niedawna pokochała muzykę klasyczną. Pokochała na tyle mocno, że postanowiła zostać wolontariuszką w Filharmonii Wrocławskiej. Od dwóch lat uczestniczy w koncertach, promuje wydarzenia i pomaga przy organizacji imprez. W tym roku planuje również zostać wolontariuszką na Festiwalu Wratislavia Cantans. Zapytana o powody, dla których chce poświecić swój wolny czas temu wydarzeniu, odpowiada :

-Uważam, że korzyści ze współpracy są obustronne. Filharmonia zyskuje oddanych pomocników, którzy mogą bezpośrednio uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych, pomagać w ich organizacji, chodzić na koncerty, poznawać artystów. Poza tym nawiązuje się mnóstwo interesujących znajomości - wolontariusze to grupa fantastycznych, młodych ludzi o otwartych umysłach i ciekawych osobowościach. Wolontariuszem może być każdy i warto z tej możliwości skorzystać, z pewnością nie będzie to czas stracony.

Wolontariat Wratislavia Cantans

Nabór do wolontariatu podczas tegorocznej, jubileuszowej edycji Wratistavia Cantans trwa do końca lipca, obejmować on będzie okres od 1 VII do 13 IX 2010r. W tym roku, ze względu na nową, rozszerzoną formułę festiwalu (więcej koncertów odbywać się będzie podczas weekendów, gdyż organizatorzy dbają, by zagorzałym fanom nie umknęły najważniejsze występy ) nie będzie można narzekać na brak pracy.

-Szukamy energicznych ludzi, którzy chcą poznać organizację festiwalu od środka, dotrzeć do „jądra” wydarzenia, uczestniczyć w przygotowaniach i pomagać przy koncertach bądź konferencjach- mówi Patrycja Nowak, koordynatorka ds. Wolontariatu Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans.

-Nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o ilość wolontariuszy potrzebnych przy organizacji festiwalu, im będzie Was więcej, tym lepiej dla festiwalu - dodaje. Przydadzą się więc chętne, pełne pasji i oddania, ręce do pomocy, młodzi ludzie otwarci na innych, zdolni do współpracy i umiejący pracować w grupie. Organizatorzy dla tych, którzy aktywnie będą wspierali artystyczne wydarzenia gwarantują bezpłatne wejścia na koncerty, zaproszenia na spotkania z biorącymi podczas festiwalu udział artystami oraz wernisaże.

Wrocław już od jakiegoś czasu może pochwalić się niesłabnącym zainteresowaniem młodych ludzi kulturą. Przy takiej ilości wydarzeń artystycznych w mieście młodzi wrocławianie na pewno znajdą coś dla siebie. Wolontariat zapewnia im nie tylko twórcze spędzenie czasu oraz bezpłatną inwestycję we własne pasje, odgrywa on także dużą rolę w integracji społecznej, w budowaniu wzajemnych więzi i powiązań. Sprawia, że dzięki doświadczeniu nabytemu podczas takich wydarzeń stanowić będą oni w przyszłości kulturalną wizytówkę nie tylko miasta, ale i całego regionu. Co ciekawe, większość młodych Dolnoślązaków coraz częściej przystępuje do wolontariatów, które pozwalają im rozwijać indywidualne zainteresowania oraz pomagają w samokształceniu, a nie stają się tylko wygodnym i przydatnym papierkiem podczas poszukiwaniu pracy.

Więcej informacji na temat wolontariatu podczas tegorocznego festiwalu Wralistavia Cantans można dostać zgłaszając się bezpośrednio do:

Patrycji Nowak
Koordynatorki ds. Wolontariatu Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans
tel.  668 544 012
e-mail: patrycja.nowak@nfm.wroclaw.pl

Festiwal Wratislavia Cantans jest jedną z kulturalnych wizytówek Wrocławia. W tym roku jest organizowany po raz 45. Wolontariusze jak zwykle będą wspierać organizatorów w koordynacji całego międzynarodowego przedsięwzięcia.

 Festiwal Wratislavia Cantans
 http://www.wratislaviacantans.pl/

autorka: Weronika Czyżewska

« Powrót do listy