Przejdź do treści strony

Wrocław niskich dźwięków

06.08.2010 r.

W niedzielę 8 sierpnia we Wrocławiu rozpocznie się IV edycja Światowego Festiwalu Kontrabasowego, imprezy wyjątkowej w skali świata, gdyż w całości poświęconej największemu przedstawicielowi z grupy instrumentów smyczkowych. Jest to niepowtarzalna okazja dla wrocławian, by bliżej zapoznali się z grą instrumentalistów zazwyczaj niedocenianych, których niskie brzmienia stanowią w większości orkiestr jedynie tło dla popisów innych muzyków.

Wrocław niskich dźwięków

Pierwsza edycja Festiwalu wystartowała w roku 2004 z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia Kontrabasistów (PSK). Od tamtego czasu impreza odbywa się regularnie co dwa lata, a z każdą kolejną edycją jej formuła jest rozszerzana. Obecnie mamy do czynienia z połączeniem tak odległych muzycznie światów jak jazz, flamenco czy muzyka klasyczna. Można podziwiać także występy solistów, duetów, tercetów jak i całych orkiestr. Poza koncertami, również plenerowymi, odbędzie się Międzynarodowy Konkurs Kontrabasowy Klasyczny i Jazzowy oraz Lekcje Mistrzowskie, podczas których swoimi spostrzeżeniami podzielą się najwięksi wirtuozi kontrabasu. Tak urozmaicony program imprezy to wielka zasługa dyrektor artystycznej Festiwalu Ireny Olkiewicz (także Prezes PSK). - Chcę, aby za każdym razem repertuar festiwalu odpowiadał zapotrzebowaniu naszych słuchaczy – mówi.  

Rok 2010 jest Rokiem Chopinowskim, upamiętniającym 200 rocznicę urodzin Fryderyka Chopina, stąd nie sposób wyobrazić sobie jakąkolwiek imprezę muzyki klasycznej w naszym kraju, podczas której nie oddano by hołdu największemu z rodzimych kompozytorów. Nie inaczej jest podczas Światowego Festiwalu Kontrabasowego. Ten, można by rzec, punkt obowiązkowy, wypełni trio jazzowe Klazz Brothers, które zaprezentuje własne opracowania muzyki urodzonego w Żelazowej Woli artysty, zatytułowane „Chopin Lounge”.

Innymi wartymi uwagi punktami Festiwalu na pewno okażą się solowy występ Japończyka Hiroshiego Ikamatsu, uważanego za geniusza kontrabasu, oraz wykonanie sonaty skrzypcowej Brahmsa przez pochodzącego z Kanady Joela Quarringtona przy akompaniamencie pianisty Mirosława Gąsieńca. Nie mniej ciekawie zapowiadają się muzyczne połączenia, jakie będzie można podziwiać we Wrocławiu za sprawą duetu akordeonisty i pianisty Piotra Dziubka z amerykańską wokalistką i kontrabasistą Cristin Korb, czy występ kwartetu, w którym zagra znany skrzypek Krzesimir Dębski.

Przez cały czas trwania festiwalu w Salonie Śląskim przy Placu Uniwersyteckim mieścić się będzie klub festiwalowy, gdzie przy otwartej formule odbywać się będą spotkania i rozmowy z artystami.

Strona festiwalu: http://www.worldbassfestival.pl/

Polskie stowarzyszenie Kontrabasistów: http://www.doublebass.vel.pl/

Światowy Festiwal Kontrabasowy organizowany jest we Wrocławiu przez Polskie Stowarzyszenie Kontrabasistów, które powstało we Wrocławiu w 1994 roku.

autor: Waldemar Mazur

« Powrót do listy